България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Светът на маите - като древногръцките полиси, които воюват непрекъснато

Проф. Николай Овчаров представи новата си книга, в която изследва тяхната цивилизация

19.06.2020 | 10:15 Редактор:

Преди дни проф. Николай Овчаров представи книгата си - "Индиана Джоунс в храма на ягуара", в която изследва една от най-древните цивилизации - тази на маите. Той разказа за техния интересен свят за Bulgaria ON AIR.

"Книгата за маите излезе в началото на март, но поради коронавируса не можахме да я представим навреме. Другата е вече много нашумяла - Дракула, българската версия, която показва част от резултатите на моите разкопки в Свищов и защо Дракула е говорил на български език", каза проф. Овчаров.

Относно книгата си за маите, гостът разказа, че е пътувал в из Гватемала, Мексико и Хондурас.

"В това пътуване преди около 2 години направих така, че да обиколим над 3500 км в джунглите на Мезоамерика. Става дума за съвременните държави Мексико, Хондурас и Гватемала. Гватемала особено, 80% от паметниците са там", обясни проф. Овчаров за "България сутрин".

По думите му великолепните паметници на маите, познати отдавна, са "започнали да говорят само преди няколко десетилетия". Причината е, че Юрий Кнорозов е успял да разчете тяхната писменост. 

"Те са нещо като древногръцките полиси - градове-държави, които воюват непрекъснато. Много е подобна ситуацията в света на маите", каза още проф. Овчаров.

Той обясни, че монументалните каменни градини са от класическия период на маите, т.е. от периода на Новата ера до 8-9 век.

"Откритието, което направиха учени от Университета в Аризона последните няколко месеца - това е предкласическият период, около 950 г. пр. Хр. Огромна землена платформа преди каменната архитектура", отбеляза гостът.

Според него е интересно, че когато разцъфтява българската цивилизация през 9 век - изчезва тази на маите.

Защо изчезва тяхната цивилизация?

Според проф. Овчаров причината е комплексна.

"Има и пандемии, има и други неща - климатичните промени, които ни вълнуват и днес. Маянското земеделие, което е основното, така и не усъвършенства своите техники. Секат джунглата, горят каквото има и използват земята, което не е много ефективно. Малко засушаване и може да доведе до колапс на тяхната цивилизация. Нещо подобно се е случило. Има и вражески нашествия през това време", коментира той.

Вижте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК