Как да опазим психичното си здраве в седмиците на социална изолация заради епидемията от коронавирус?
"Стартирахме с етап, в който много бързо се адаптирахме. Мобилизацията показа добро справяне. Многоплановите ефекти ще ги следим след края на кризата. Вече започнаха да се диференцират различни групи. В началото имаше широка мобилизация на хората. Все повече ежедневието ни захлупва", посочи политическият психолог проф. Антоанета Христова пред Bulgaria ON AIR.
"За хората, при които семейните проблеми се проектират, може да има много сериозни проблеми. Изходът от тяхната лична криза ще я видим след края на кризата", подчерта проф. Христова в ефира на "България сутрин".
Тя посъветва хората да запазят психиката си като правят ежедневни планове, тъй като вече няма как да правим краткосрочни и дългосрочни такива. Да живеем както досега, но в ограничен формат. Основната задача е структуриране на ежедневието, смята тя.Нервите на някои хора не издържаха, стигна се и до частични протести срещу ограничителните мерки по време на извънредното положение.
"Тези, които са недоволни и в миналото са били силно срещу правителството, усетиха загуба на поле, тъй като в момента рейтингът на Борисов расте. При тях има справяне със ситуацията чрез негативно говорене и чрез бяло-черно мислене. Няма нагласа за протести. За политика ще започнем да говорим много интензивно в момента, в който кризата свърши", каза още проф. Христова.
По думите ѝ битуването ни като общност и вълната на солидарност е много по-осъзната.
"В момента обвиненията вече са "вие сте такива, защото не се съобразявате със ситуацията", отбеляза проф Христова.
Вижте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС
В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК