През последните седмици чухме за случаи на хора, които след неуспешно домашно лечение постъпват в по-тежко състояние в болнични заведения. Трудно ли е за общопрактикуващите медици да лекуват дистанционно?
Нищо не може да замени нормалния медицински преглед в кабинет на лекаря. В случая такава е ситуацията, че трябва да се реагира по телефона. Използваме и други варианти за превод на информация относно състоянието на пациентите. Трудно е. Не сме учили да лекуваме по телефоните, но така го изисква ситуацията. То каза д-р Николай Брънзалов от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, който е и заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС).
Той коментира и новоизлязлото мобилно приложение "ViruSafe", което ще помага за следенето на здравословното състояние на българите, но и за спазването на карантината.
"Аз не съм получил имейл от здравното министерство или от Щаба, с информация за когото и да е мой пациент, подал там неговото здравно състояние. За ЕГН не коментирам. В същия момент аз нямам пропуснато обаждане от мой пациент. Ако има такова - веднага връщам обаждането, което е много по-добро и по-достъпно като информация за нас, отколкото това въпросно приложение", отбеляза заместник-председателят на БЛС за Bulgaria ON AIR.Той допълни, че отмяната на плановите операции не може да дългосрочна мярка.
Вижте целия разговор във видеото.
В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК