България ще влезе в Еврозоната само и единствено при валутния борд, който е в момента. Ако някоя страна от ЕС поиска курсът да бъде променен, България ще се оттегли от механизма ERM II.
Той сподели, че са имали достатъчно основания за притеснение преди това и неслучайно е била всята паника.
"Начинът, по който управляващите се опитаха да изпълнят това изискване за влизане в ERM II, беше направен по начин който буди съмнения. С това решение на НС се даде мандат за преговор при точно определено условие, а именно точно фиксиран курс", каза още той.
Депутатът допълни, че това решение е кратко и недвузначно. То е едно ограничение, един лимит, който се дава на преговарящите - финансовият министър и гуверньора на БНБ, които ще преговарят от името на България. Ако те не успеят да договорят тези параметри при точно този курс- те нямат право да договрят нищо друго, освен ако Народното събрание не гласува това.
Той каза още, че ако друга страна изиска нещо друго, нашите преговарящи, които сме изпратили там - нямат право да го приемат без НС да каже "Да".
Пламен Христов коментира и четвъртия вот на недоверие на БСП, който е поредният неуспешен.
Депутатът от "Воля" посочи, че БСП, които внесоха вота на недоверие, не са били готови да поемат отговорността да доизкарат мандата и да решат проблема на Перник.
"На нас не ни остана друга алтернатива, освен да се разграничим и да гласуваме "въздържал се". Гласовете на "Воля" не бяха решаващи. Нашата партия взе решение да покаже, че се разграничата и не дава подкрепата си нито за БСП, нито за ГЕРБ, защото те са едно и също", допълни той.
Вижте целия разговор във видеото