Консерваторите на Борис Джонсън спечелиха предсрочните парламентарни избори във Великобритания, а премиерът обеща, че до края на януари Brexit ще се случи. Все още обаче няма ясни правила, по които Великобритания ще напусне Европейския съюз. До разделение може да се стигне и в самото Обединено кралство, защото в Шотландия са категорични, че не искат да напускат ЕС.
По думите му може да се стигне до ситуация, в която Великобритания не напуска ЕС, просто защото спира да съществува при напускане на Кралството от страна на Шотландия.
"Вероятно ще има сериозна доза убеждаване на шотландския елит, че е по-добре да останат във Великобритания", отбеляза Киряков.
Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения заяви, че едва ли може да се смята, че нещо може да спре излизането на Великобритания от ЕС.
"На тези избори Борис Джонсън изчисти дисидентите в собствената си партия. На 31 януари най-верятно ще имаме напускане на Европейския съюз", коментира той и добави, че на дневен ред излиза принадлежността на Шотландия и Северна Ирландия към Обединеното кралство.
"Проблемът с Шотландия възникна изключително остро. Ако на първия референдум гласуваха шотландските националисти, към тях ще се добавят и проевропейски настроените шотландци", каза Кючуков пред Bulgaria ON AIR.
И разясни, че по закон трябва да има решение на британския парламент, за да се проведе втори референдум в Шотландия. Шотландците обаче дадоха заявка, че няма да чакат разрешение от Великобритания. Според Кючуков до голяма степен се доближаваме до каталунските събития. Той очаква дълга кризисна ситуация между Лондон и Единбург.
Гледайте видеото с цялата дискусия по темата.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК