Историческата среща на четири очи между премиера Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп продължи два часа. Двамата засегнаха широк кръг от теми и подписаха споразумение за стратегическо партньорство.
Директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков и експертът по геополитика Боян Чуков коментираха темата в студиото на "България сутрин".
"Ключов момент при посещението беше политическата декларация, която беше подписана. Като всеки политически документ определя рамката за развитие на двустранните отношения. Тя следва темите на американските интереси "сигурност" и "енергетика" през призмата на ограничаването на Русия", коментира Кючуков пред Bulgariа ON AIR.
Неслучайно Тръмп цитира Германия като отрицателен пример, а България като положителен, смятат специалистите. Въпросът е засегнат по повод отказа на Германия да вложи по-голям процент от брутния си вътрешен продукт в отбрана.
Според Кючуков не е възможно да се обтегнат отношенията между България и Герания в този контекст.
"Освен темата енергийна сигурност в съвместния документ, която винаги преобладава, има и темата икономически интереси на САЩ. Има една ключова фраза: Тези проекти ще се развиват с оглед на търговските интереси и икономическата ефективност, което значи, че има принципни ангажименти на България, но няма ангажименти за точни количества, които да купува", допълни Кючуков.
"Американското производство на втечнен газ в никакъв случай не може да задоволи нуждите на Европа. Ако даден втечнен газ минава през американски посредник, веднага се превръща в американски втечнен газ", допълни Чуков.
Според Кючуков формулировката за визите е много стандартна.
"Падането на визите е геополитически въпрос", смята експертът.
Вижте целия разговор във видеото
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК