София е градът, изискващ най-голям управленски капацитет. Никой не може да се ангажира с точни данни колко хора живеят, работят и учат в столицата. Според официалната статистика около 1,300 млн, а според неофициалната - близо 2 млн., или 1/3 от населението на страната.
Виктор Борисов ни среща с двама популярни кореняк софиянци – актрисата Искра Радева и журналистa Драгимир Симеонов, в един разговор за миналото, настоящето и бъдещето на София.
"Не гледам на онази София като на тази в момента. Като на два различни организма гледам. Онази от детството ми, със своите и добри и лоши черти, и тази от зрелия ми период пак със своите добри и лоши черти – две – различни, но и самият аз съм различен", казва Драгомир Симеонов.
"Е, доста по-различна беше, не беше така космополитна, каквато е сега, беше по-спокойна. Аз бях много бясно дете и в часовете, в които не учих, бях на улицата. Никога не се притесняваха така родителите ни. Сега е доста по-сложно в това отношение, но каквато и да е и тогава и сега – това е моят любим град", спомня си актрисата Искра Радева.
Първите хора по тези земи са се заселили XI век преди Христа. Но София е обявена за столица чак през 1879 година. Времето обаче размива друга граница - между софиянци и столичани, някои в повече.
София е най-големият град в България, тук е съсредоточена и основната част от държавната администрация. Тук са метрото и трамваите, каквито няма в нито един друг град у нас. Столицата разполага с квартали, чието население е по-голямо от Пловдив. А кой ще е новият кмет на София, ще решат жителите на столицата.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК