Изложбата "Морски фарове" на Владимир Спасов прави "портрети" на изчезващите морски навигационни светлини от Ахтопол до Шабла. Поради навлизането на съвременните технологии и сателитната навигация, тези обекти са обречени на изчезване.
В проекта са включени най-старият български морски фар в Шабла, фарът на Маслен нос, който наподобява средновековна крепост, и приличащият на летяща чиния фар в Каварна, който също вече е в историята. Част от фаровете са във военни поделения, а един от тях се намира в резиденция Евксиноград.
Работата по проекта започва през 2014 г. и продължава до днес.
"В изложбата са включени 30 от родните фарове по нашето море, някои изчезват и се появяват други", каза за "България сутрин" авторът на експозицията Владимир Спасов.
По думите му не е ясно кога е построен най-старият край Шабла, но е бил реставриран и историята казва, че мястото, където се намира, е доста древно за сигнализация.
"Единият фар е дори заледен, защото се намира в морето навътре. Да го заснема беше сложно през зимата. Трябваше да си намеря лодка, за да ме закара до него, да няма вятър. Идеята е фаровете да бъдат увековечени по този начин", допълни фотографът пред Bulgaria ON AIR.
Изложбата може да бъде видяна до 26 октомври в галерия "Синтезис".
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК