Българският държавен глава Румен Радев изнесе реч след руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин на пленарното заседание в рамките на 22-ия Международен икономически форум в Санкт Петербург.
Радев припомни, че Русия е получила от България писмеността и християнската вяра. Той говори още за проблема с миграцията, както и за трансграничната корупция. Какви са посланията от срещата? Темата коментираха бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев и журналистът Валери Тодоров.
"Участието на България на този форум е обяснимо, защото той загуби своето присъствие като световен форум. Участието в него беше много разпокъсано. Присъствието на държавите, освен Китай, беше просто плънка. Затова не излязоха много новини от тази визита, освен размяната на наредби между Путин и Радев", смята Керемедчиев.
"Поканата към Румен Радев беше един голям жест. Това повдигна самочувствието на България като страна. Българският президент се държа изключително адекватно, с достойнство и дори репликира руския президент. Държавният ни глава достатъчно ясно каза, че проблемът с "Южен поток" не е български проблем", посочи Тодоров.
Според журналиста има натиск над България за цените на газа, но визитата е показала, че България ще защитава своята политика.
"Прагматизмът влиза в много голяма сила в двустранните отношения и трябва да разчитаме на по-специални отношения от страна на Русия", отбеляза пред Bulgaria ON AIR Керемедчиев.
А дали можем да очакваме посещение на руския президент в България? Валери Тодоров е на мнение, че това би могло да стане само ако бъде постигнат някакъв резултат от такава визита.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК