България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Книги-съкровища: Историята на Софронието и Рибния буквар

Това са две от най-важните български книги, подчерта доц. Анна Ангелова

24.05.2019 | 09:40 Редактор:
Книги-съкровища: Историята на Софронието и Рибния буквар
Книги-съкровища: Историята на Софронието и Рибния буквар

Кое е оригиналното название на Рибния буквар, коя книга наричаме Софронието и защо тези две книги са толкова важни за българите? Отговорите на тези въпроси потърсихме на 24 май.

"Ние сме пазители на буквите и на книгите, това е нашата мисия. Именно буквите са тези, които маркират нашата идентичност в общото културно европейско пространство. Книгите са изключително важни, те следват буквите", посочи доц. Анна Ангелова, която е директор на Университетската библиотека.

И подчерта, че Рибният буквар и Софронието са едни от най-важните български книги. "Кириакодромион", или "Неделник поучение", е първата печатна книга, написана на български език и излязла от ръката на Софроний Врачански, подчерта доц. Ангелова пред Bulgaria ON AIR. 

С книгата Софроний е опитал да преодолее гръцкия, за да може да се чете на разбираем български език. За да може хората да слушат Божието слово на български. Книгата излиза от печат през 1806 г. в румънския град Римник. Това е книгата, върху която българите отбелязват важни дати от живота на семейството.

Рибният буквар се появява през 1824 година от д-р Петър Берон. Названието си получава, тъй като в края му има изображения на китове и делфини. 

"Този буквар е най-важната българска книга", отбеляза доц. Ангелова.

Вижте повече във видеото с целия разговор.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК