fallback

Българското здравеопазване е на системи. Докога?

Коментар на д-р Станимир Хасърджиев и доц. д-р Спас Спасков

09.05.2019 | 08:54 Автор: Тодор Петров

Болниците в малките градове страдат от хрочнична нужда от специалисти. Причините най-често са ниските заплати и лошите условия на труд, комбинирани с огромна натовареност.

"Нашата болнична система не беше реформирана спрямо съвременните тенденции. Продължихме по стария начин да си държим болнични структури и в един момент се оказва, че в малките населени места проблемът е сериозен. Като нямаш лекари и персонал, не може да работиш по N на брой клинични, съответно имаш по-малко приходи", обясни д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.

В студиото на "България сутрин" той предложи парите да се насочват към множество по-малки центрове за болнична помощ и подчерта, че никъде по света не се поддържат болници в класическия им вид.

Бившият директор на "Пирогов" доц. д-р Спас Спасков пък отбеляза, че пари биха постъпвали там където има работа. Според него се подджържат някои структури просто за да ги има. 

"Голяма част от малките болници са в лошо състояние, защото потенциалният обем дейност в тези региони е малка и няма как да постъпят достатъчно средства. Малко работят - малко получават", разясни той пред Bulgaria ON AIR.

"Когато закриваш едно отделение, ти трябва да предложиш на хората по-добра алтернатива. Това беше големият проблем, когато се закриваше болницата в Девин. Не казаха на хората къде ще се лекуват. Като нямаш нужда от болница, изграждаш добре развита извънболнична помощ", настоя д-р Станимир Хасърджиев.

"Имаме много болници, но броят на леглата в тези болници е равен на леглата в развитите страни", посочи от своя страна доц. д-р Спасков. 

Д-р Хасърджиев обаче не се съгласи с тази констатация и отново посочи недостатъците на болничното лечение у нас.

Вижте повече във видеото!

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback