Марионетната пиеса "Дъщерята на самурая" пренася родната публика в Япония. Постановката се играе в театър "Сълза и смях", като следващото представление е насрочено за 16 май.
В "България сутрин" режисьорът Любомира Костова обясни, че марионетния театър "Такеда", чиято е оригиналната версия на пиесата е с дългогодишни традиции в Япония. Тя също така добави, че наследникът на династията Сенджо Такеда е учил куклено изкуство у нас.
"Такеда" е марионетен театър с дългогодишна традиция в Япония. Неговият последен наследник е Сенджо Такеда. Той е учил 7 години при своя учител, за да получи името "Такеда", което означава, че той е единственият в света, който може да продължи тази традиция. След това той избира да дойде в България да учи още се кукленото изкуство", разказа Костова.
Актрисата Димитра Попова пък разясни, че куклите са изключително трудни за контролиране, тъй като конците им са над 2 метра дълги.
"Традиционните марионетки са с много дълги конци - над 2 метра.Те много наподобяват истински хора. За първи път се сблъскахме с такива кукли. Те са ръчно изработени. Няколко месеца репетирахме, тъй като те имат над 20 конеца", сподели Попова пред Bulgaria ON AIR.
Композиторът на музиката Мария Михайлова пък допълни, че ѝ е отнело доста време, доокато успее да адаптира японската музика за марионетен театър за европейска публика
"Отне ни известно време да проучим музиката за марионетния театър, за да можем да я направим приятна за слушане от европейските зрители. Аз съм добавила още няколко музикални инструмента, тъй като оригиналната музика е със само един инструмент. "Дъщерята на самурая" е предназначена за зрители от всички възрасти", каза Михайлова.
Вижте повече във видеото!
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК