Издателство "Еднорог" и Тити разработиха първата българска книга-игра специално за нуждите на деца с дислексия. Тя е озаглавена "Тити рисува букви". Има уникален дизайн шрифт и насоченост. Новаторски труд, фокусиран върху съвместната работа на родители и деца с дислексия в домашни условия.
"Тази книжка е с практическа насоченост. За първи път подобна се издава в България. Направихме различни изследвания в Германия и Америка. Насочена е и към децата, и към техните родители, тъй като е изключително важно родителите първи да разпознаят, че детето им има дислексия", сподели в студиото на "България сутрин" журналистът Ралица Филипова.
В световен мащаб статистиките сочат, че близо 20% от населението страда от дислексия.
"Книжката не е метод за установяване. Обикновено след 8-годишна възраст може да стане ясно има ли едно дете заболяването или не", допълни художникът Антоанета Костова.
Дислексията е неспособност за четене и разбиране на прочетеното. Объркват се някои букви с други например "Б" с "Д" или "Н" с "П". Понякога се разместват местата на буквите в думите или хората пишат както говорят. Дислексията не е вид умствено изоставане и дори понякога при наличието ѝ се наблюдават способности в други направления.
Хората с дислексия не правят еднакви грешки. Те правят обаче еднакви по смисъл грешки, например - способност да четат дума на една страница, но на другата не могат да я разпознаят или пък познават писмената форма на една дума, но не могат да я разпознаят в гласов вид.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК