fallback

Дежавю с Украйна: Защо Грузия замрази преговорите за ЕС?

Трима евродепутати коментираха отлагането на преговорите за членство в Грузия и съпътстващите го протести    

21.12.2024 | 20:18 Автор: Надя Хамдан

Отклонява ли се Грузия от европейския си път, има ли риск за Европа от случващото се в Сирия, как се стигна до политическата криза в Румъния след касираните президентски избори? Тези теми коментираха евродепутатите Андрей Ковачев, Кристиян Вигенин и Ивайло Вълчев в студиото на "Брюксел 1" в Страсбург. 

Минути преди началото на разговора президентът на Грузия Саломе Зурабишвили заяви в пленарната зала, че Европа не прави достатъчно за страната.

"Страните членки трябва да бъдат по-ясни, че бъдещето на Грузия е това, което грузинските граждани искат. Над 80% от тях искат страната да върви по европейския път и да стане пълноправен член на ЕС", каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.

Евродепутатът от БСП/С&Д Кристиан Вигенин, който е бил и наблюдател на президентските избори в Грузия, също сподели впечатленията си за ситуацията: "Не бива да подхождаме така, както някога направихме в Украйна... Не трябва ЕС, респективно ЕП, да вървят към допълнително нагнетяване на напрежение с резки и крайни позиции. По-скоро трябва да се опитаме в разговори с управляващи и опозиция да свалим напрежението, да се поиска от управляващите да оттеглят това решение за спиране на преговорите", посочи той пред Bulgaria ON AIR. 

Ивайло Вълчев, евродепутат от ИТН/ЕКР също видя паралел между ситуацията в Грузия днес и тази в Украйна преди 10 години.

"Много е тънка границата между това да вземеш отношение по един вътрешнополитически проблем и това да излезе, че се месиш във вътрешните работи на суверенна страна... Даването на знаци е хубаво нещо, но ако просто даваш знаци без намерението или без да имаш възможностите да изпълниш нещо, наистина олекваш", посочи Вълчев. 

Още от коментарите на евродепутатите и по останалите теми в предаването гледайте във видеото. 

fallback
Още от Брюксел 1
fallback