Брюксел 1

Събота от 17:30 часа
още

Задачите пред еврокомисарите и мястото на България в ЕК

Четирима български евродепутати коментираха новия състав на Европейската комисия и основните предизвикателства в работата ѝ

30.11.2024 | 20:00 Редактор:

Разнопосочни са мненията на българските евродепутати относно новия състав на Европейската комисия и начина, по който са избрани членовете ѝ. Това стана ясно в дискусионното студио на "Брюксел 1" в Страсбург, където евродепутатите Андрей Новаков, Никола Минчев, Ивайло Вълчев и Кристиан Вигенин коментираха темата веднага след представянето на новата Еврокомисия от председателя ѝ Урсула фон ред Лайен.  

Зам.-председателят на БСП и евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кристиан  Вигенин припомни, че е бил един от малкото членове на своята група, гласували "против" Урсула фон дер Лайен като председател на ЕК. И се аргументира: "ЕС очевидно има нужда от промяна и не може да стане промяна, като предложиш още от същото." Вигенин коментира още: "Ако говорим за самата ЕК, аз не мога да кажа, че дори като личности е по-силна от предишната... Има комисари, които обидно беше да се слушат някои от тях на изслушванията и това, че станаха част от тази Комисия е резултат от политически сделки, които нямаха нищо общо с техните качества". Вигенин запита: "Какво щеше да стане, ако бъде отхвърлена Комисията? Според мен нищо драматично не би могло да стане, това е част от демокрацията. Това е извиване на ръце - "дайте сега мирно и тихо всички да вървим напред". Не го приемам, не го харесвам. Това си е моя позиция, може би повлияна донякъде и от политическите сблъсъци от нас."  

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков се противопостави на позицията на колегата си и поясни: "Разбирам позицията, когато идваш от българското Народно събрание, където всичко е на живот и смърт. Относно споровете за еврокомисар Рафаеле Фито, Новаков каза: "В момента, в който крайнолеви и зелени скочат и нарекат някого фашист, автоматично започва да става симпатичен за мен... Човекът е консервативен, десен, историята му дотук е безупречна като човек, който разбира от регионално развитие", посочи евродепутатът. И допълни: "Когото и да изберем за комисар по кохезионната политика, няма да помогне на България да си оправим отчайващо ниските нива на усвояване както по оперативните програми, така и по Плана за възстановяване и устойчивост, където в най-добрия случай ще изгубим половината пари. Заради цялата нестабилност в България само това ни трябваше - да няма и ЕК, която малко от малко да ни подкарва в някаква посока. Да не забравяме, че тя е основният двигател да влезем в Шенген и Еврозоната."   

Евродепутатът от ЕКР/ИТН Ивайло Вълчев заяви, че в групата няма единно мнение за така предложения състав на Комисията. "Моето лично мнение - има комисари, за които бих гласувал, без да се замисля, с две ръце. Има комисари, които така и не си обясних какво точно ще трябва да свършат. От друга страна, има комисари, чието присъствие в тази комисия за мен е повече от грамаден червен флаг. Например г-жа Марта Кос - евродепутат по разширяването от Словения. Ние не чухме от нея това, което искахме да чуем. Не чухме от нея позицията, че разговорите не са между България и Северна Македония, а между ЕС и Северна Македония, не чухме ясно и точно уверение за всичко, което досега е договорено, че протоколите са част от преговорната рамка. Това е една от причините, които ме карат да не мога да кажа, че съм "ЗА" новата Еврокомисия", сподели Вълчев пред Bulgaria ON AIR. И допълни - "Картата на Европа изглежда по съвсем друг начин. Комисията, в този си състав, за мен е един отделен организъм, който по никакъв начин не отразява новите настроения на европейските граждани." 

Никола Минчев от "Обнови Европа"/ПП-ДБ подчерта, че той и групата му подкрепят предложения състав на новата Европейска комисия, но с някои резерви. В отговор на изказването на Вълчев, той заяви: "Не мога да кажа, че ЕК не отразява електоралните реалности, защото в крайна сметка кандидатите за еврокомисари се номинират от националните правителства, тоест именно от електоралната картина вътре, в държавите членки, трябва да дойде номинацията. Такава е процедурата. Наистина номинацията на Рафаеле Фито е съществена разлика от досегашната традиция и беше предмет на доста сериозни дискусии." Минчев коментира и потенциалните рискове, ако новият състав на ЕК е бил отхвърлен: "Ако не се приеме новата ЕК, това би довело до доста сериозна политическа криза в Европа на европейско ниво, което няма да се отрази добре на континента. Така или иначе и геополитическата обстановка е далеч от спокойна. Нищо добро не би произтекло според мен от това." Минчев се съгласи обаче с някои от критиките на Вигенин относно самия процес на изслушване и одобрение на някои от кандидатите.  

Целия разговор гледайте във видеото.