Брюксел 1

Събота от 17:30 часа
още

Безводие, водни режими, протести... Какво е нужно, за да се реши проблемът 

Бившият екоминистър Нона Караджова коментира предизвикателствата пред сектора и посочи възможните решения 

23.11.2024 | 19:01 Редактор:

България има в много пъти повече вода, отколкото са нуждите на населението и икономиката. Това каза бившия министър на околната среда и водите Нона Караджова в ефира на "Брюксел 1". На въпрос на Милена Милотинова защо тогава водата не стига, експертът открои няколко групи проблеми, сред които високият процент на течовете - 60% от водата, която се подава в тръбите, изтича. "Не са правени проучвания за това какви мерки да се въведат в случай на суша, както беше тази година. Освен това причините са и чисто финансови - хроничен недостиг на финансиране на инвестиции във ВиК сектора", каза още Караджова пред Bulgaria ON AIR.  

Има изчисления, че за следващия 10-годишен период трябва да се намали средният процент на населението на България, което е на воден режим, от около 7% до под 0,5%, каза Караджова. По думите ѝ това може да стане чрез нови язовири, да се проучат възможности за подземни води, да се използват водите на река Дунав и още много технически решения

"Проблемът е не, че не се влагат средства, а че с много по-бързи темпове се амортизират ВиК мрежите, които са строени през 50-те, 60-те, 70-те години на миналия век", разкри още бившият екоминистър. "Методиката, по която се определя по закон цената на ВиК услугите, поставя таван, над който те не могат да предложат увеличаване на цените на КЕВР. Неможейки да надхвърлят този таван, на ВиК дружествата едва им стигат парите да покрият експлоатационни разходи и да кърпят дупки там, където има аварии. Пари за инвестиции няма. Големият проблем е откъде да дойдат парите", посочи още Нона Караджова. Според нея трябва да бъде променен моделът на ценообразуване в сектора.  

Гледайте целия разговор във видеото.