Седмица след очаквания негативен мониторингов доклад на ЕК за България, парламентът прие подготвената от правителството актуализация на стратегията за съдебна реформа. Очаквано министърът на правосъдието Христо Иванов коментира, че това няма да промени тона на доклада на ЕК за България. Следващият състав на Висшия съдебен съвет ще бъде разделен на две колегии – съдийска и прокурорска, но остава постоянен орган.
Какви промени се очакват оттук нататък, ще има ли конституционни промени, засягащи правораздаването, ще бъдат ли отстранени гнилите ябълки в системата и как стратегията и предстоящите след нея законови промени ще се отразят на България в рамките на мониторинга от ЕК, ежегодните доклади по който са стряскащи – по тези въпроси разговаряме в студиото на Брюксел 1 с депутатите от ГЕРБ Данаил Кирилов – председател на правната комисия в Народното събрание и Филип Попов от БСП – Лява България, член на парламентарната правна комисия.
Асен Агов: Крайно време е да изискваме от своите съюзници гаранция за сигурността ни
България е в окото на бурята – заплахите за сигурността идват както от кризата в Украйна, така и от Близкия изток. Така бившият председател на Комисията по външни работи в НС Асен Агов коментира причините за външнополитическия десант в България през последните две седмици, завършил с посещението на ген. секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Пред Милена Милотинова в студиото на предаването на Брюксел 1 той заяви, че е крайно време страната ни да изисква от своите съюзници да гарантират категорично сигурността ни.
„В Севастопол сега се изгражда военновъздушна база, наред с военноморската база. Това става на 400 км от България. На 800 км пък се води истинска война в Близкия Изток. Без гаранции за сигурността ни от нашите партньори, ние щяхме да висим в абсолютна безтегловност от гледна точка на сигурността“, посочва бившият председател на Комисията по външни работи в НС.