Брюксел 1

Събота от 17:30 часа
още

Брюксел 1 - 17 януари

90% от случаите на нелегална имиграция у нас за 2014 г. са дело на трафиканти България иска преразглеждане на Дъблинския регламент

19.01.2015 | 12:25 Редактор:
Брюксел 1 - 17 януари
Брюксел 1 - 17 януари

ЕП настоя за спешни мерки за борба с трафика на хора и каналджийството и проведе дебат в комисар Аврамопулос тази седмица по въпроса

"90% от случаите на нелегално влезли бежанци в България за 2014 г. са дело на трафиканти. Над 170 души, занимаващи се с този бизнес, вече са задържани от нашите служби."
Това заяви евродепутатът Илияна Йотова пред Милена Милотинова в предаването Брюксел 1. По думите й този бизнес става все по-добре организиран.

Справянето с проблема не е по силите на нито една държава. „В интернет има сайтове, в които има ценоразписи за подобна услуга. Сумите са най-различни. По последни данни, които имам от Европол, сумата може да достигне до 1000 долара“, казва още Йотова.


“В ЕС имаме нужда от истинска дипломация на миграцията“, добавя евродепутатът Мария Габриел. „Кораби фантоми позволяват на трафикантите, веднъж вече взели сумата от своите клиенти, да оставят плавателния съд на произвола на съдбата, преди да бъде спасен от някоя европейска страна. По последния доклад на Международната организация по миграция тарифите на трафикантите в Средиземно море са между 6 и 8 хиляди долара на човек“, обяснява Мария Габриел.

Евродепутати от държавите, които формират външната граница на ЕС, в това число и България, ще настояват за преразглеждане на Дъблинския регламент, който предвижда връщането на бежанци в страните, в които за първи път са влезли на територията на Общността. Това заявиха евродепутатите Илияна Йотова и Мария Габриел пред Милена Милотинова в предаването Брюксел 1.


„Всяка държава гледа своя интерес. За страните от Западна и Централна Европа е по-добре бежанците да останат в периферията на ЕС“, обяснява Йотова. "С колегите от Малта ще предприемем инициатива за промяна на текстове от Дъблинския регламент, които дават право на страните от ЕС да връщат на страните по външната граница на общността бежанци."

Но освен да променяме регламента, трябва и да го четем по-внимателно, каза Йотова. Според нея са на лице вратички в регламента, които позволяват връщането на бежанците да бъде забавено. "Това става в случай, че страните от ЕС, на чиято територия бежанците за първи път стъпват, изпитват огромен натиск, нямат достатъчно ресурси и не могат да им предоставят нормални условия на живот, не могат да направят своите интеграционни програми, защото нямат достатъчно финанси, тогава би могло да бъде отложено връщането на бежанците. И тук вече идва мястото на голямата дипломация," заяви Йотова.

"Още през 2008 година ЕК предлага в Дъблинския регламент клауза за временно суспендиране на регламента, когато страни като България посрещат огромен приток и са в трудност", обясни Мария Габриел, припомняйки че в Съвета на министрите това предложение е заменено с друго.