Трета седмица протести на земеделците в Европа. За първа седмица протестираха и българските земеделци. Трактори имаше и пред Европейския парламент.
"ЕК осъзнава, че трябва да работи заедно със земеделците. Имаме нужда от нов модел, който да тръгва от основата и да върви към върха. Изключително важен е диалогът със земеделците. Скоростта на "зелената сделка" е прекалено висока за Сектор "Земеделие", коментира евродепутатът Атидже Алиева-Вели от ДПС в студиото на "Брюксел 1".
"Вместо да са по своите стопанства, по нивите и оранжериите си, те, за съжаление, са по улиците. Цяла Европа е пламнала. В основата е "зелената сделка". Ние не сме против "зелената сделка", но тя си постави твърде амбициозни цели. Стараем се да ги постигнем в кратки срокове и минахме в режим, с който притискаме нашите фермери. Ограничаваме употребата на препарати, ограничаваме нивите, които трябва да използват. С тези рестрикции се стигна дотам, че изпаднаха в затруднено положение. Стоките им излизат на висока себестойност. Нерегламентираният внос от трети страни също подбива пазара", каза евродепутатът Асим Адемов от ГЕРБ.
По думите на Алиева България прилага Обща регулация на ЕС, която означава двустранни отношения с Украйна и преговори с украинското правителство за внос.
"Украинското правителство е разрешило увеличение за вноса за България, без България да се е съгласила с това", отбеляза Алиева.
На въпрос дали може Европа да въведе екотакса за внос на земеделска продукция от трети страни, тя отговори, че може да има огледални реципрочни клаузи за качеството на храните и за количествата.
"Към нашите фермери имаме много високи изисквания, в същото време трети страни явно не отговарят на тези изисквания. Земеделците искат реципрочни мерки. Това, което искаме от нашите, да бъде изисквано и от страните, които изнасят за ЕС. Другото, което искат нашите земеделци, е да има проследимост на движението на стоките", уточни Адемов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според Алиева се чуват гласове за пауза в законодателната дейност на европейско ниво по отношение на Зеления пакт. Тя отбеляза, че земеделците много често несправедливо са обвинявани, че са против него.
"Това, което искат, е да е по реалистичен начин. Трябва да работим за премахване на неравенствата. На нашите български земеделски производители освен ръцете, са им вързани и краката. Получават най-ниските европейски субсидии и в същото време са в един пазар, и се конкурират с други европейски производители", добави Алиева.
Адемов посочи, че за 2024 г. ГЕРБ са предложили в бюджета да се предвидят средства за ликвидност на фирмите - когато изпаднат в тежка ситуация, да може държавата да ги подпомогне.
"Ставаше въпрос за около 450 млн. лв. Финансовият министър Асен Василев подмина това предложение и не се прие. Сега министерството казва: "нямаме пари", коментира Адемов.
Гледайте целия разговор във видеото.