Брюксел 1

Събота от 17:30 часа
още

Плаши ли се Европа да наложи икономически санкции на Русия?

Посещението на българския външен министър в Украйна е отстояване на една европейска позиция, смята Надежда Нейнски.

15.03.2014 | 14:52 Редактор:
Плаши ли се Европа да наложи икономически санкции на Русия?
Плаши ли се Европа да наложи икономически санкции на Русия?

Дипломатичността винаги изглежда плашлива, когато има едно агресивно поведение от едната страна, както е в случая с ЕС и Русия спрямо конфликта в Украйна. По този начин евродепутатът Надежда Нейнски коментира намерението за прилагането на санкции от ЕС на Русия.

„В момента ЕС и Запада се опитват чрез демократични механизми да убедят Русия, която съвсем доскоро смяташе за свой партньор, да съблюдава и да спазва правилата, които се спазват от абсолютно всички”, заяви Нейнски.

Тя коментира и визитата на външния министър Кристиян Вигенин в Украйна с думите, че това е „една европейска позиция”.

Евродепутатът изтъкна, че България има интерес от една стабилна, единна и териториалнo цяла Украйна.

Нейнски допълни, че по начина, по който поставя условията си, Русия нарушава редица споразумения и документи на международното право.

По повод ескалацията на протестите в Донецк евродепутатът коментира, че определено Русия прави опит за дестабилизация на области в Украйна.  Тя не изключи събитията в Донецк да последват сценария от Крим, който започва с проруски активисти и впоследствие се оказва, че е имало и държавна намеса.

„Не знам по тази спирала, по която се спуска Русия, докъде ще  доведе и Украйна, и ЕС. Мисля, че границата е почти пресечена, а има и една точка, след която няма и връщане”, коментира още Нейнски и изрази надежда, че дипломатическите методи за решаване на конфликта в Украйна все още не са изчерпани.

Според нея не може да се прави паралел между случващото се Крим и отделянето на Косово от Сърбия преди години.

„Бежанският поток в Косово се отприщи от един план „Подкова” за етническо прочистване. Тогава международната общност се намеси, за да реши една хуманитарна криза. Докато в Крим сега е чиста проба анексиране”, коментира Нейнски.

Според евродепутата Илияна Йотова също не може да се прави паралел между Косово и Крим.  

„Спецификата на Източна Европа е по-различна от тази на Балканите. При Косово имаше междуетнически проблеми, които ги няма в Крим. Нещо повече темата Крим все по-често се обсъжда като „про” и „анти” Русия, вместо в контекста на решаване на проблема в Украйна”, заяви Йотова. Според нея все още не са изчерпани възможностите за дипломатически ходове и в този смисъл европейските политици трябва да бъдат по-умерени в изказванията си.

Пълните коментари на евродепутатите Илияна Йотова и Надежда Нейнски може да видите от видео файла.

Във втората част на предаването вижте коментарите на арабистът Владимир Чуков и евродепутата Метин Казак за последния доклад на Европейския парламент за напредъка на Туриця в процеса по присъединяване към ЕС.