Общо 49 699 жилища в 769 многофамилни жилищни сгради са въведени в експлоатация през 2017 г. в цялата страна след обновяване по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Това става ясно от одобрения от правителството доклад за напредъка по изпълнението на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма през миналата година, съобщават от правителствения пресцентър.
Към 31 декември 2017 г. са стартирали дейности по 98,5% от всички 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (НПЕЕМЖС). Най-много от тях се намират в област Благоевград – 93, следвана от област Бургас – 91, Хасково – 81, и Пловдив и Стара Загора с по 47 сгради.
В доклада се посочва, че в края на предходната година в процес на изпълнение на строително-монтажни работи са били 528 сгради, вследствие на което ще бъдат обновени 38 643 жилища. Предвижда се през 2018 г. да бъдат обновени още 51 010 жилища в общо 712 сгради, от което се очаква да се възползват 109 хил. души. Според данните последните одобрени за реновиране сгради се очаква да бъдат завършени в края на 2019 г.
Правителството планира да засили контрола на компетентните органи за качественото изпълнение на програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради с предстоящи изменения и допълнения на Постановление №18 на МС от 2015 г.
То констатира голям интерес към програмата и отбелязва, че тя е довела до намаляване на разходите за отопление на домакинствата с между 45% и 55%, удължила е експлоатационна годност на сградите и е помогнала за подобряване на здравословните условия на живот и на жизнената среда с подобрени и ремонтирани общи части и околоблоково пространство.
Програмата създава заетост и увеличава финансовите постъпления както в строителния сектор, така и при производителите на строителни материали, инженери, архитектурни и проектантски фирми, транспортен бранш, складови и логистични центрове, отчитат от МС.
Като положителен ефект от реализирането на програмата правителството отчита и подобряването на качеството на околната среда вследствие на спестени емисии на парникови газове, както и смекчаване въздействието на климатичните промени.
Снимка: Олег Попов (Bulgaria ON AIR)
Още новини четете в Investor.bg