България преизпълнява заложените цели за възобновяемите енергийни източници като дял от общото енергийно потребление. Това показва последният доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на "зелената" енергия в Общността.
Документът е част от втория преглед за състоянието на Енергийния съюз, представен от еврокомисаря за Енергийния съюз Марош Шефчович и от комисаря по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете.
"Фактите сами говорят за себе си - възобновяемата енергия вече е конкурентна в ценово отношение, а понякога е и по-евтина от изкопаемите горива. В сектора в Европа работят над един милион души и се привличат повече инвестиции, отколкото в много други сектори", коментира при представянето на данните енергийният комисар Мигел Ариас Канете.
Вижда се, че през 2015 г. възобновяемите източници покриват 18,4% от общото енергийно потребление в България. Целите, заложени от Директивата за възобновяемите източници през 2015 г., са за дял от 12,4%.
Като цяло Европейският съюз (ЕС) се движи с крачка напред спрямо заложените цели – 16,4% от енергийното потребление се покрива от ВЕИ при очаквани 13,8%. Крайната цел е през 2020 г. 27% от потребяваната в Съюза енергия да е "зелена".
Само три държави не изпълняват междинните цели по европейската директива – във Франция например ВЕИ покриват 14,5% при заложени 16% от потреблението. В Холандия целта е 7,6%, а реалността показва, че възобновяемите източници държат едва 6% от общото потребление. С малко със заложените цели се разминава и Люксембург – 5% при заложени 5,4% от общото потребление.
Швеция е страната с най-амбициозна задача по отношение на "зелената" енергия. Брюксел е заложил цел през 2015 г. 43,9% от енергийното потребление да бъде покрито от ВЕИ. Страната обаче преизпълнява заложеното и 54,1% от енергийното потребление се покрива от възобновяеми източници.
Прочетете останалата част от анализа в Investor.bg