Страните от Г-20 обявиха днес, че ще използват всички възможни инструменти за осигуряване на стабилен и балансиран икономически растеж, съобщиха световните агенции. В заключителното комюнике от двудневната среща на министрите на финансите и централните банкери от Г-20 в китайския град Чънду се посочва още, че само монетарната политика не е достатъчна за изпълнението на тази задача.
"Изтъквайки необходимата роля на структурните реформи, ние обръщаме също внимание на това, че фискалните стратегии не са по-малко важни за постигането на нашите общи цели за икономически растеж", се казва в документа, цитиран от ТАСС.
Участниците в срещата уверяват, че последиците от Brexit не са непреодолими. "Членовете на Г-20 са добре позиционирани да се справят проактивно с потенциалните икономически и финансови последици от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз", се посочва в комюникето.
По време на срещата в Китай финансовите министри от Г-20 са заявили, че британският вот за напускане на Европейския съюз повишава риска за световната икономика, информира Франс прес.
Резултатът от референдума миналия месец "добавя несигурност в глобалната икономика“, отбеляза Лу Дживей, финансови министър на Китай. Той допълни, че страните от ЕС са решени "да предприемат проактивни действия във връзка с възможните икономически и финансови последствия, произтичащи от референдума в Обединеното кралство“.
Британския финансов министър Филип Хамънд е посочил, че Великобритания може тази есен да въведе правителствен пакет със стимулиращи мерки, които да неутрализират негативния ефект от вота за напускане на Европейския съюз. "Ние имаме опция от фискален отговор и ще направим това според нашето нормално разписание около есента“, заяви Хамънд в кулоарите на срещата.
"Реалността е, че ще има несигурност до приключването на нашите преговори с Европейския съюз“, коментира министърът.
Международният валутен фонд призова страните от Г-20 да дадат тласък на държавните разходи, тъй като в развитите страни съкращаването на лихвените проценти губи своето въздействие, съобщава британският вестник The Guardian.
"Световният растеж е слаб и рисковете за влошаването му стават все по-характерни", се казва в доклада на МВФ, представен в навечерието на форума. Международната организация предупреди, че растежът може да бъде дори още по-нисък, ако сегашната несигурност продължи - както в политическо, така и в икономическо отношение.
МВФ иска напредналите икономики като Германия и САЩ да насочат повече публични разходи към инвестициите в инфраструктура, за да помогнат да се стимулира растежа на световната икономика - въпрос, който предизвика разделение между членовете на Г-20.
В по-ранна среща на двадесетте най-развити държави, която се проведе през февруари, финансовите министри обещаха да използват "всички инструменти на политиката" - паричната, фискалната и структурната - в подкрепа на икономическия растеж.
Повече икономически новини четете на Investor.bg