Brexit повлия на прогнозите на МВФ

Тези сигнали се базират на сделка на Великобритания с ЕС

19.07.2016 | 17:15
Brexit повлия на прогнозите на МВФ
Brexit повлия на прогнозите на МВФ

Британският вот за излизане от Европейския съюз (ЕС) накара Международния валутен фонд (МВФ) да намали прогнозата си за годишния растеж за тази и следващата година, съобщава CNBC.

В доклада си за глобалните икономически перспективи (World Economic Outlook), публикуван във вторник, МВФ прогнозира световният растеж да е 3,1% през 2016 г., което е с 0,1 процентни пункта по-ниско от прогнозата през април и с 0,3 процентни пункта под оценката от януари.

МВФ намали прогнозата си и за глобалния растеж през 2017 г. до 3,4%, след като през април обяви очаквания за 3,5%, а през януари – за 3,6%. Само ден преди вота около Brexit МВФ планираше да повиши глобалните си прогнози, казва фондът в предговора на доклада.

"Първата половина на 2016 г. представи някои обещаващи сигнали – по-силен от очаквания растеж на еврозоната и Япония, например, както и частично възстановяване на цените на суровините, което помогна на някои нововъзникващи и развиващи се икономики“, каза Мори Обстфелд, директор на проучванията в МВФ, във вторник.

"Към 22 юни бяхме готови да актуализираме леко нагоре прогнозите си за глобалния растеж за 2016-17 г. Brexit обаче предотврати това развитие“, добави той.

МВФ намали прогнозата си и за растежа на Великобритания тази година до 1,7% спрямо очаквания 1,9% в доклада през април. Понижението за ръста за 2017 г. е дори по-силно – икономиката ще се разшири едва с 1,3% вместо с 2,2%.

Тези прогнози се базират на сделка на Великобритания с ЕС, която избягва сериозно засилване на икономическите бариери, както и на липса на допълнително сътресение на пазарите и ограничени политически катаклизми. При по-негативен сценарий обаче секторът на услугите може да бъде преместен от Великобритания в еврозоната, удряйки потреблението и инвестициите и водейки до рецесия в страната, предупреди МВФ. Това повтаря твърденията на Goldman Sachs, чиито икономисти виждат „слаба“ рецесия до началото на 2017 г.

МВФ намали и прогнозата си за еврозоната за 2017 г. заради Brexit. 19-членният валутен съюз сега се очаква да се разрасне средно с 1,4% следващата година вместо с 1,6% според предишните прогнози.

Германия, Франция, Италия и Испания са сред страните с понижени очаквания за следващата година. САЩ също ще се разрасне с 2,2% тази година вместо с 2,4%, каквато бе прогнозата през април. Това се дължи на разочароващия растеж от първото тримесечие, а не на вота около Brexit, посочват от МВФ.

Прогнозата за Китай остава почти без промяна с растеж от 6,6% през 2016 г. и 6,2% през 2017 г.

МВФ обаче повиши очакванията си за Бразилия и Русия съответно с 0,5 пр. пункта и 1,0 пр. пункт, като и двете затруднени икономики ще отчетат ръст през 2017 г.

"Доверието сред потребителите и бизнеса явно достигна дъното в Бразилия и свиването на БВП през първото тримесечие бе по-малко от очакваното“, се казва в доклада. „Вследствие на това рецесията през 2016 г. сега ще бъде по-малко сурова и през 2017 г. ще има завръщане към положителен растеж. Политическите несигурности остават обаче и помрачават перспективите“.

"По-високите цените на петрола осигуряват известно облекчение за руската икономика, където прогнозите са спадът на БВП през тази година да бъде по-слаб“, се казва още в доклада.

Други рискове за глобалния растеж включват бежанската криза в Европа и Близкия изток, казва МВФ, както и последиците от глобалната финансова криза през 2008-9 г., които се виждат най-вече в дългосрочната безработица в Южна Европа.

Четете още икономически новини в Investor.bg