fallback

Вносът от ЕС към България е под средното ниво за Европа

Източноевропейските страни разчитат по-сериозно на Евросъюза

01.07.2016 | 13:49 Автор: Луиза Божинова

Дори преди Великобритания да гласува за излизане от Европейския съюз, опортюнистичните популисти на континента твърдяха, че страните им също могат да се освободят от оковите на Брюксел, коментира The Economist.

Въпреки целия този шум обаче перспективите пред останалите страни членки за излизане от европейското семейство не са толкова огромни. Освен че социологическите проучвания предполагат, че сериозно мнозинство предпочита да остане в евросъюза, нивото на зависимост от други европейски страни е по-високо, отколкото във Великобритания.

Около половината от британския износ, например, се купува от европейски страни спрямо средно две трети за останалите страни членки на ЕС. Великобритания е и по-малко зависима от съседите си по отношение на инвестициите и има по-малко емигранти в сравнение с повечето европейски страни.

За разлика от Великобритания вносът в България, идващ от други европейски страни, представлява 64,4% от общия ѝ, като това е сравнително ниско ниво в сравнение с повечето държави. В Естония например над 80% от вноса ѝ идва от Европа.

Износът на страната ни към страните от ЕС е на почти същото ниво – 64,2% от общия. По този показател сме около средното за Европа, като с подобни резултати са например Испания и Литва.

От гледна точка на миграцията в България 0,2% от цялото население на страната са имигранти от други европейски страни, като по дял от населението след нас се нареждат само Румъния (0,2%), Литва (0,1%) и Полша (0,1%). Делът от общото население на българите, емигрирали към Европа в търсене на по-добри възможности, обаче е доста по-висок – 6,6%. По този показател страната се нарежда на 6-то място сред останалите страни членки. На първите три места са Румъния (13,2%), Литва (9,8%) и Латвия (9,1%).

От гледна точка на дела на преките чуждестранни инвестиции, идващи от Европа, спрямо общите, България отново е на около средното ниво – 43,8%. Размерът на преките чужди инвестиции от България към европейските страни като дял от общите е на доста по-ниско ниво обаче - от 32,7%.

Като цяло има тенденция източноевропейските страни да разчитат по-сериозно на ЕС. Около 80% от търговията на Словакия например идва или е насочена към евросъюза. Поне 2,6 млн. румънци и 2,1 млн. поляци живеят в други страни от континента в търсене на работа и просперитет.

Повече икономически новини четете на Investor.bg.

fallback
fallback