Въпреки че в петък цените на петрола приключиха сесията с дневен спад, те маркираха трета поредна седмица на ръст на фона на нарастващите опасения за глобални смущения при доставките.
Фючърсите както върху Брента, така и върху лекия суров петрол минаха границата от 50 долара за барел през изминалата седмица за първи път от октомври, докато все повече анализатори се опасяват за прекъсвания и проблеми с доставките в Нигерия, Франция, Канада и Венецуела.
На лондонската борса ICE Futures Exchange цената на европейския сорт Брент с доставка през август падна в петък с 22 цента, или 0,44 процента, до 49,95 долара за барел. Въпреки скромния спад в петък търгуваните в Лондон фючърси върху Брента поскъпнаха с 1,23 долара, или 2,46%, за седмицата.
В четвъртък цената на Брента скочи до 50,96 долара, ниво, което не бе постигано от 12 октомври, след като непланирани прекъсвания на доставките в Африка и Северна Америка облекчиха опасенията за глобално пресищане. Цената на Брента вече скочи с около 85%, откакто се срина с бързи темпове до под 30 долара за барел в средата на февруари въпреки провала на преговорите в Доха през април между ОПЕК и страните производителки извън организацията за замразяване на добива. Предстои среща на ОПЕК на 2 юни във Виена, на която инициативата за замразяване на добива може отново да излезе на дневен ред.
На борсата в Ню Йорк New York Mercantile Exchange (Nymex) цената на суровия петрол с доставка през август се понижи в петък с 15 цента, или 0,3%, до 49,33 долара за барел. За седмицата обаче цената на фючърсите в Ню Йорк отчете повишение от 92 цента, или 1,86%.
В четвъртък цената на петрола на Nymex скочи до 50,21 долара за барел, което е най-високото равнище от 9 октомври миналата година. Фючърсите върху лекия суров петрол са с над 80% нагоре, откакто паднаха до 13-годишно дъно на нива от 26,05 долара на 11 февруари.
Късно в петък доставчикът на услуги за петролния сектор Baker Hughes обяви, че броят на петролните платформи в САЩ се е понижил с 2 през миналата седмица до 306, удължавайки серията на спадове до девет поредни седмици.
Премиумът между Брента и лекия суров петрол бе в размер на 62 цента в петък, спрямо разлика от 69цента в четвъртък.
Още икономически новини и анализи четете на investor.bg