Младежите отказват да започнат работа за под 1000 лева

Около 300 000 са младите хора у нас, които нито учат, нито работят

12.05.2016 | 16:37 Редактор:
Младежите отказват да започнат работа за под 1000 лева
Младежите отказват да започнат работа за под 1000 лева

Младежите не желаят да започнат работа за заплата под 1000 лева, а за работодателите вече се налага да въвеждат бонуси "редовно явяване на работа", за да накарат младите хора да идват на работното си място всеки ден. 

Това заявиха проф. Катя Владимирова от Института за изследване на населението и човека към БАН и Иво Царев, председател на УС на Стопанската камара - Смолян, на дискусия за младите предприемачи, организирана от Българската стопанска камара (БСК).

Не демографската ситуация в страната, а тъжното заключение, че трудът вече не е ценност за младите хора, е по-големият проблем за развитието на предприемачеството в България, казаха експертите на форума.

"Младежите, които нито работят, нито учат, в България са вероятно около 300 хил.", каза Катя Владимирова. По думите й от този факт загубите за икономиката ни са много големи. Щетите не могат да се равняват дори и от тези от външна емиграция. Експертът цитира данни, според които две трети от намалението на населението в страната се дължи на превес на смъртността над раждаемостта, а на емиграция - една трета, пише Investor.bg.

Тя посочи, че делът и броят на населението до трудоспособна възраст намалява 16 години - от 21,6 на сто през 1990 г. до 14,6 на сто през 2010 г. , но в последните години остава непроменено.

Населението в трудоспособна възраст се увеличава от 55,5 на сто на 62,7 на сто от 1990 г. до 2010 година и неизменен остава през последното десетилетие делът на населението от високите възрастови групи - под 23 на сто.

Според Катя Владимирова тези данни могат да се тълкуват, че имаме достатъчно население, проблем обаче е ниската икономическа активност на трудоспособното население и високият дял на хората, които нито учат, нито работят.

Проф. Владимирова смята, че за този проблем не се говори достатъчно в обществото, а всички търпим загуба от хората, които нито плащат данъци, нито се осигуряват.

"Тези младежи се издържат най-често от родители в чужбина. Те изпитват страх, че ако започнат работа, ще изгубят родителската издръжка, която обикновено е по-висока от заплатата, която биха получавали", обясни Владимирова. Според нея вече никой в България не смята, че с труд ще стане по-богат.


2
2 rate up comment rate down comment 0
herec0mesj4cky@gmail
преди 8 години
Някой хора просто са е заблудили, че живеят в Англия а не в България. Заплати по 1000 лева тук могат да си позволят изключително малко фирми и повечето от тях са в София. Да не говорим за културата на българския работник - 17 почивки за пушене и кафе, дъга обедна почивка, карай служебната кола през всяка дупка, кради, чупи и тн... Какви 1000 лева заплата искате като не ви се работи? Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 0
vlado_bo@abv.bg
преди 8 години
Трудът не е ценност ли?!?!! А уважението и почтеното възнаграждение на трудещите се, ценност ли е, ? - НЕ! Точно така трябва да правят младежите. Когато работодателите започнат да предлагат заплати, с които човек всъщност МОЖЕ да живее, тогава у младежите много бързо ще се върне уважението към труда. Това важи и за частници и за държавата и общините. И, да! Съгласен съм да издържам децата си от чужбина, вместо да се гаврят с тях за 500-600 лв, чисти пари! Ще им давам, докато някой им предложи 1000 и нагоре, за да могат не да знаят, за какво работят, а не всеки ден да си броят стотинките и да треперят да не се налага да купуват хапчета или резервни части, или пък да плащат за зелено училище или курс по карате. Сигнализирай за неуместен коментар