Източна Европа и Русия назначават най-много жени на високи корпоративни длъжности, изпреварвайки всеки друг регион в света, показват данните в доклада "Women in Business”, изготвен от Грант Тортън за изминалата 2015 г.
"Още един повод да инвестираш в развиващите се пазари“, коментира Майкъл Макгъфи в своя статия, публикувана във Forbes.
Поводът за нея е оптимистичната статистика, че все повече жени печелят доверие в бизнеса. 40% от лидерските бизнес постове в Русия са заемани от жени, което е далеч повече от 26% в Западна Европа. Седем от осемте страни с най-много жени на лидерски позиции в бизнеса са развиващи се европейски държави.
През последното десетилетие топ позициите в бизнеса са не са само за мъжете, особено в региона на Централна и Източна Европа. През 2004 г. eдва 19% от мениджърските постове са заемани от дами, а днес техният дял достига 22% от всички лидерски позиции в бизнеса.
Източна Европа е добър пример за успеха на жените в бизнеса, тъй като в региона 35 на сто от топ позициите в бизнеса са заети на представителки на нежния пол.
Прогрес има и в Европейския съюз (ЕС), където 26% от мениджърските постове са заети от жени в сравнение с едва 17% през 2004 г.
Европейският парламент също е ревностен защитник на принципа за равенство между половете, като се застъпи за увеличаване на трудовото възнаграждение на жените, удължаване на майчинството и дори предложи квоти за задължителен процент жени в състава на европейската администрация.
Лидер с най-много жени в управлението на бизнеса е Русия, където 40% от ръководните постове са заемани от жени. След нея се нареждат Грузия (38%), Полша (37%), Латвия (36%), Естония (35%), Франция (33%) и др.
Разочароващи са данните в Германия, която е преотстъпила едва 14% от лидерските позиции на жени.
В Азиатско-тихоокеанския регион 20% от ръководните постове са за дамите. Като цяло данните в азиатските страни са обезкуражаващи, като например в Япония едва 8% от ръководните постове са доверени на жени.
Ако погледнем към индустриите, ще видим, че най-много жени са заети в сферата на образованието и социалните услуги – 41%. Следва здравеопазването – 41%, ресторантьорство и хотелиерство – 33%, заведения за хранене – 27%. Във финансовата сфера 25% от ръководните позиции са доверени на жени.
Назад в списъка по индустрии се нарежда технологичната сфера, където жените заемат едва 19% от мениджърските позиции.
Неотдавна Apple и Facebook обявиха плановете си да плащат на служителките си процедурата по замразяване на яйцеклетки, за да могат да разчитат на тях възможно най-дълго време.
Най-голямата пречка на жените по пътя към върха е природният инстинкт за продължаване на поколението. Майчинството се оказва сериозна бариера за успешна кариера. 28% от анкетираните в хода на изследването жени признават, че са усещали лошо отношение към идеята да имат деца. 24% споделят, че други семейни и домашни задължения са препъвали развитието им в професионално отношение.
Резултатите от изследването показват още, че 27% от жените заемат поста директор "Човешки ресурси", 18% са назначени на длъжността "Финансов директор", а 10% изпълняват задълженията на "Директор продажби".
Повече икономически новини четете на Investor.bg.