Европейската комисия повиши прогнозата си за ръста на българския брутен вътрешен продукт (БВП) през 2016 г., пише Investor.bg
ЕК очаква БВП на страната ни да нарасне с 2% през тази година и с 2,4 на сто през 2017 г.
Комисията публикува днес пролетната си макроикономическа прогноза за ЕС, която включва отделни данни за държавите членки. В предишната зимна прогноза очакванията бяха за страната ни бяха за 1,5% и съответно 2% ръст през тази и следващата година.
През миналата 2015 г. българската икономика е нараснала с 3%, като този растеж е бил насърчен основно от износа и спадащите цени на петрола, поясняват от Брюксел.
Комисията обаче посочва, че въпреки благоприятните финансови условия и доброто представяне на производствения сектор се наблюдава забавяне в прилагането на проекти, съфинансирани от Европейския съюз. Това се очаква да окаже натиск в низходяща посока над ръста през 2016 и 2017 г. Като цяло избягването на риска, неблагоприятната бизнес среда и ограничените чуждестранни инвестиции ще тежат над икономическия ръст през идните две години.
През прогнозния период се очаква износът да расте по-бързо от вноса. Експортът ще бъде подкрепен от по-високо търсене от страни от ЕС, износителките пък извличат полза от сравнително слабото евро предвид факта, че голяма част от българския износ е с дестинация държави извън ЕС.
През 2017 г. обаче приносът на нетния износ за ръста на икономиката ще намалява, тъй като ще е изпреварен от ускоряващото се вътрешно търсене.
Оценката на ЕК е, че рисковете и предимствата пред българската икономика са балансирани.
Трудовият пазар ще се стабилизира, като през 2016 г. безработицата ще бъде 8,6%, а през 2017 г. - 8%.
Инфлацията ще продължава да расте, но като цяло през 2016 г. ще остане отрицателна на ниво от -0,7%, а през 2017 г. ще се ускори до 0,9%. През последното тримесечие на тази година може да се очаква инфлацията да се покачи над нулата. Положителни фактори, които ще стимулират ръста на потребителските цени в България са сравнително слабото евро и сравнително стабилният трудов пазар.
Според Еврокомисията публичните финанси в България се подобряват. През миналата година дефицитът беше 2,1% от БВП, а през тази и следващата той ще бъде 2% и 1,6%.
Добрите резултати за миналата година се дължат предимно на по-високите данъчни приходи. Те ще продължават да растат и през идните две години на фона на икономическия растеж и продължаващото стабилизиране на трудовия пазар.
Подобрението през 2017 г. ще се дължи на вече въведените мерки за увеличение на приходите, като например от осигуровки и митнически акцизи.
Негативните развития при усвояването на еврофондовете ще се отразят под формата на спад в публичните инвестиции през 2016 г. Това понижение от своя страна се очаква да се компенсира отчасти от повече инвестиции от вътрешни източници. Като цяло при публичните инвестиции през 2017 г. няма да има промяна спрямо 2016 г.
Комисията допуска, че може да има „приятна изненада" в данъчната сфера, където спазването на правилата (compliance) и събираемостта може да се увеличат.
Със забавянето на оборотите при някои ключови търговски партньори и отшумяването на благоприятните за европейската икономика фактори се очаква икономическият растеж в Европа да остане умерен. В резултат на това според прогнозите брутният вътрешен продукт (БВП) в еврозоната ще продължи да нараства с умерени темпове през периода 2015-2017 година. В своята пролетна прогноза комисията очаква растеж на БВП в еврозоната от 1,6 на сто през 2016 г. и 1,8 на сто през 2017 г., спрямо 1,7 на сто през 2015 г. (за сравнение - зимна прогноза: 2015 г.: 1,6 на сто, 2016 г.: 1,7 на сто, 2017 г.: 1,9 на сто).
Увеличението на БВП в ЕС се очаква да намалее от 2,0 на сто през миналата година на 1,8 на сто през 2016 г. и да се покачи леко до 1,9 на сто през 2017 г. (за сравнение - зимна прогноза: 2015 г.: 1,9 на сто, 2016 г.: 1,9 на сто, 2017 г.: 2,0 на сто).