Европейците няма да са още дълго пасивни потребители на електроенергия

С помощта на „умни“ енергийни мрежи потребителите в Португалия ще могат да се възползват от слънчевия ден в Атина, например

28.03.2016 | 17:30 Редактор:
Европейците няма да са още дълго пасивни потребители на електроенергия
Европейците няма да са още дълго пасивни потребители на електроенергия

Европейските граждани няма да са още дълго пасивни потребители на електроенергия – те също ще произвеждат и ще доставят своя ток в енергийната мрежа. Това коментира в интервю за Natural Gas Europe бившият енергиен министър на Гърция, Янис Маниатис, който днес е преподавател в университета в Пирея.

Той посочва, че с помощта на „умни“ енергийни мрежи потребителите в Португалия ще могат да се възползват от слънчевия ден в Атина, например.

Още по темата

Потребителите трябва да се възползват от новите технологии, от по-голямата конкуренция и да бъдат по-активни на пазара, за да извлекат полза от тези възможности, препоръчва още той. За него е недопустимо толкова висок процент от европейските домакинства – 10%, да не могат да покрият сметките си за енергия.

Един от начините за подобряване на ситуацията в енергийния сектор на Европа е Енергийният съюз, става ясно още от думите на Маниатис. Този съюз ще помогне на страните от общността да имат по-добри позиции при преговорите с партньори от трети страни и да постигнат енергийна сигурност, смята той.

Бившият енергиен министър на Гърция прави коментар и относно Трансадриатическия газопровод (TAP), който трябва да донесе диверсификация на газовите доставки за Югоизточна Европа. Чрез интерконектора IGB този регион ще може да се възползва от ползите, които носи разнообразието в доставките.

В момента части от Югоизточна Европа нямат достъп до голямата европейска енергийна мрежа или до газов хъб, които да гарантират по-конкурентни цени на суровината.

Ниската цена на петрола в момента прави неатрактивна цената на втечнения газ, посочва още Маниатис. Според него това е и причината Европа да държи едва 13% от световния пазар на втечнен газ и само 13% от вноса на природен газ да минава през терминалите за втечнен газ.

Енергийният експерт обаче е категоричен, че тепърва предстоят предизвикателства и в тази област. Доказателство за това е новата стратегия за енергийна сигурност в ЕС, която предвижда активното разработване на нови терминали за втечнен газ. 

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg