"Формално погледанто, чисто егоистично, скандалът около "Северен поток 2" реално работи в полза на България". Това каза енергийният експерт проф. Атанас Тасев в "Денят ON AIR" във връзка с отправеното към Европейската комисия искане от седем държави за спиране на проекта.
Управленията на Естония, Унгария, Латвия, Полша, Словакия и Румъния и Литва смятат, че "Северен поток 2" е заплаха за енергийната сигурност на Европа.
Предвидените количества природен газ може да бъдат доставяни и през Украйна, но Русия вече обяви преди време, че няма да удължава договора за транзит след 2019 г., а Украйна отправи към Русия претенции за милиарди от транзита още през изминалите години.
Европа консумира годишно между 140 и 160 млрд. куб. м. газ, като основният маршрут минава през Украйна, Словакия и Чехия, поясни Тасев.
По думите му основната цел на Русия е чрез "Северен поток 2" до централната част на Европа да постъпят да още постъпят още 55 млрд. куб. м. газ - точно на толкова се равнява вече изпълненият капацитет на "Северен Поток".
Той подчерта, че сценарият за навлизане на САЩ като крупен играч с внос на втечнен газ е изключен, тъй като в Европа втечненият газ е неконкурентен на тръбния.
Иначе Старият континент има потенциал за прием на около 120 млрд. куб. м. втечнен газ, от който изпозлва едва 40 милиарда.
Според Тасев България се намира в благоприятна ситуация най-вече заради интерконекторите. Той напомни, че газовият интерконектор между България и Румъния вече е в работна фаза.
А с изграждането на гръцката тръба, страната ни ще изпълни едно от основните искания да на европейската газова политика, а именно - наличието на алтернативни маршрути. Заедно с това се увеличава шансът да се включи и Русия, обясни енергийният експерт.