fallback

Излизането на Великобритания от ЕС ще направи Европа финансово по-отговорна

Но може да срине устоите на европейската интеграция, смята политологът Огнян Минчев

23.02.2016 | 14:20 Автор: Анисия Иванова

Излизането на Великобритания от ЕС би било политически прецедент, сриващ устоите на европейската интеграция. Той ще доведе до Европа на две скорости и България ще бъде в по-бавната скорост. Това каза пред телевизия Bloomberg TV Bulgaria политологът Огнян Минчев по повод референдума за излизане на Обединеното кралство от ЕС на 23 юни.  

Ако това стане в политически план това ще е една драматична промяна. В момента Съюзът е изправен пред най-сериозната криза, обясни той.

Отслабването на ЕС ще бъде опасно и за политическата независимост на европейските държави, смята още той

ЕС е най-голямата икономика в света - около 13 тролиомилиона евро е БВП, обясни икономистът Красен Станчев.

"Ако Лондон излезе, ЕС ще загуби около 15 милиарда вноска. Тогава Съюзът ще започне да си харчи по-добре парите и ще бъде по-отговорен към финансите си", обясни той.

Освен това ще започне да прави това, за което е бил създаден, а именно да либерализира търговските взаимоотношения между страните, допълни той. „Не виждам минус в излизането на Великобритания от ЕС“, каза икономистът.

Според него проблемът с бежанците в ЕС може да се регулира икономически от пазара. "В момента той се регулира по политически принцип. Формират се групи будни граждани, които ходят по границите и бият чужденците", обясни той.

Още за икономика четете в Bloomberg TV Bulgaria

 

fallback
fallback