fallback

МВФ ще преразгледа прогнозата си надолу

Кристин Лагард пред Les Echos

28.09.2015 | 07:48

МВФ вероятно ще преразгледа прогнозата си за ръста на световната икономика за 2015 и 2016 заради забавянето на икономиките на развиващите се страни, казва Кристин Лагард в интервю, публикувано на 28 септември във френския вестник Les Echos.

Запитана каква картина на глобалния ръст вижда десет дни преди общото събрание на МВФ, директорката на МВФ отговаря:

"Намираме се в процес на възстановяване, чийто ритъм се забавя. Наблюдаваме обрат сред развиващите се и развитите страни: първите, които доскоро водеха световния ръст, се забавят. Вторите се ускоряват.

Този феномен би трябвало да ни накара да ревизираме надолу прогнозите ни за ръст. Глобалният БВП от 3,3% тази година не е реалистичен.

Прогноза от 3,8% за следващата година – също. Оставаме обаче над прага от 3%“, казва Лагард за Les Echos

"Франция има нужда от много закони Макрон" е заглавието на статията с интервюто на Кристин Лагард, в което тя коментира още забавянето на икономиката на Китай и коментарите си за Еврозоната:

Китай

Как тълкувате китайското забавяне?

Китайските власти показват реално желание да успокоят икономическото развитие на страната. И Китай в момента пише нова страница от историята, което не се разбира навсякъде. Всички поискахме Китай да се реформира, да отвори икономиката си, да намали търговския си излишък, да ребалансира модела си в полза на вътрешния си пазар и да направи така, че валутата му да е правилно оценена. В средносрочен план Китай това и прави. Очевидно не прилича на разходка в градината с рози, но за мен добре управляваното забавяне на Китай е добра новина, ако го очакваме и интегрираме.

 

Европа

Няма ли твърде много икономии в Европа?

Не. Усилието за бюджетна консолидация не надхвърля 0,3% от БВП. Не можем да говорим за изключително силна политика на икономии в еврозоната!

Кои са препятствията пред възстановяването в Европа?

Валутната политика на ЕЦБ е съвсем правилна и необходима, тя доказа полезността си. Но тя може още, ако използва всички канали. Задлъжнялостта на компаниите и домакинствата в Еврозоната например не расте достатъчно. В това отношение Франция е изключение. Но в икономиките на периферията балансите на банките още не са напълно оздравени и съдържат доста съмнителни кредити. Трябва да се приложат структурни реформи, за да се изчистят балансите и да се решат евентуалните юридически затруднения, както например трудностите, свързани с правото на фалит, които затрудняват оздравяването. Това за мен е основната разлика с американския или британския банков сектор, където балансите бяха изчистени много бързо след кризата. Без съмнение е необходим по-добре организиран пазар на съмнителните кредити, за може тези активи да се изчистят.“

 

Запитана дали ще поиска втори мандат начело на МВФ, Лагард отговаря, че на този етап няма намерение да го направи. „Ако Административният съвет поиска да се кандидатирам, ще помисля“, казва Лагард. „Моят мандат изтича на 4 юли 2016, така че нещата ще се изяснят през пролетта.“ Лагард казва още, че семейството й „се е разпиляло по целия свят“ и се чувства „номад“.

На въпроса дали иска да прави политика отново във Франция, където 50% от французите смятат, че би била добър президент, Кристин Лагард казва, че „никога не е правила план на кариерата си и няма да го направи сега. Не смятам да се занимавам отново с политика във Франция“.

fallback
fallback