fallback

За пограничните региони са важни програмите за трансгранично сътрудничество

На места тези програми дават дори по-видими ефекти и резултати от секторните оперативни програми, смята зам.-министър Николова

16.09.2015 | 16:49 Автор: Ирина Георгиева

Програмите за трансгранично сътрудничество са изключително важни за развитието на пограничните региони и намират все по-голям фокус. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, която откри информационна кампания по първата покана за набиране на проектни предложения по новата Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег-ИПП България-Сърбия.

"На места тези програми дават дори по-видими ефекти и резултати от секторните оперативни програми, които изпълняваме." - отбеляза зам.- министър Николова.

Тя призова бенефициентите да бъдат активни и да представят иновативни идеи, решения и проектни предложения, които да не репликират на вече съществуващи модели, от гледна точка на формати и типови проектни предложения. Целта е да се постигне изключително нов подход и да се разширяват възможностите за реализация, особено по отношение на меките мерки.

"Бъдете по-креативни и търсете решения, които до момента не са изпълнявани в трансграничните региони от гледна точка на възможностите за финансиране, защото това ще има подобряващ ефект за регионите и изпълнение на целите, заложени в програмата." - призова още тя. 

Бюджетът на първата покана за набиране на проектни предложения по Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег- ИПП България-Сърбия е в размер на над 25 млн.лв. Ще бъдат финансирани проекти за развитие на устойчив туризъм, развитие на младежката инициативност с възможност за реализация на младежите и на пазара на труда и с инфраструктурни мерки, подобряване на околната среда, опазване на биоразнообразието, зелена инфраструктура, еко мерки и др.

"Новата програма дава възможностите за финансиране на подходяща инфраструктура, което е възможност за генериране на ключово важни за регионите проекти." - посочи още заместник-регионалният министър. 

В хода на кампанията се предвиждат общо 12 информационни дни в България и Сърбия по отношение на формирането на проектни идеи. Зам.-министър Николова отбеляза, че за успешната реализация на проектите по програмата е от изключително значение мащабната информационна кампания, която ще даде възможност на бенефициентите да се запознаят по-добре с изискванията за кандидатстване и намирането на партньори от двете страни на границата.

Приветствие към участниците отправи Кристина Ашкович, ръководител на група за трансгранично сътрудничество, Служба за европейска интеграция на Република Сърбия. Тя подчерта, че пограничния регион на България и Сърбия има сходни проблеми и нужди и програмата за трансгранично сътрудничество дава решение на много от тях.

"Работим отлично вече повече от 10 години и смея да заявя, че от всички 8 програми, по които Сърбия е допустим партньор, тази с България е най-добра." - отбеляза Ашкович. 

Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег-ИПП България-Сърбия ще финансира проекти в общините Видин, Монтана, Враца, София, Перник и Кюстендил, от българска страна и сръбските Бор, Зайчар, Топлица, Ниш, Пирот, Ябланица и Пчиня.  Проектите по първата покана ще се приемат до 18 януари 2016г. 

fallback
fallback