Старши икономистът на UBS за Китай Дона Квок коментира пред Bloomberg влиянието на стимулите в Китай и очакванията си за китайската икономика.
Дона Квок, старши икономист на UBS за Китай: През цялата година китайското правителство постоянно намаляваше и увеличаваше стимулите. Обикновено намесата и стимулите бяха увеличавани, когато растежът изостава. Така се случи в края на първото тримесечие, както и в края на второто тримесечие, когато корекцията на пазара на акции започна да излиза от контрол. Растежът продължава да се забавя и затова много хора си казват: „Очевидно мерките не проработиха.” Ние обаче не смятаме така. Ако мерките не бяха проработили, растежът щеше да е много по-нисък от нивата между 6 и 7%, на които ставаме свидетели в момента. Китайската икономика ще продължи да се забавя, защото забавянето в имотния сектор продължава да оказва влияние, но не смятаме, че ще се стигне до рязък икономически спад, какъвто очакват пазарите. Нашата прогноза е, че забавянето ще бъде постепенно и ще продължи още година, година и половина.
Манъс Крани, Bloomberg: На какво ниво очаквате да е растежът?
Дона Квок: Очакваме ръстът на китайската икономика да е около 6,8% през тази година, а през следващата да падне до 6,4% - 6,5%.
Манъс Крани: Ще последва ли нова девалвация на юана и какво смятате за вече направената?
Дона Квок: Девалвацията на юана не беше паническа мярка, направена в последния момента, за да подкрепи растежа в Китай. Несъмнено благодарение на тези действия на централната банка китайските износители получиха глътка въздух и дефлационният натиск беше овладян. В основата си обаче това решение е реформа в сферата на валутната политика. Валутният курс на юана към щатския долар е фиксиран, което поставя китайските власти в трудна ситуация, когато пазарът е волатилен. Чрез слабата девалвация на юана, по начина, по който тя беше осъществена, властите в страната си осигуриха по-голямо поле за действие в бъдеще. Като казвам по начина, по който девалвацията беше осъществена, имам предвид, че на практика тя увеличи влиянието на пазарните сили при определянето на валутния курс на юана. Пазарните сили очакват поевтиняване на китайската валута, затова и се стигна до слабата девалвацията. В седмиците след девалвацията юанът загуби около 3% от стойността си, но поевтиняването спря на това ниво. Китайското правителство все още дава ориентири, като по този начин насочва очакванията. Не говорим за рязка девалвация на юана, с цел подкрепа на износа. Ако беше така, сега той щеше да е много по-евтин и нямаше да изгуби само 3% от стойността си.