fallback

Шест компании с интерес да проучват за петрол и газ в Силистар и Терес

България изостава от Румъния в проучванията за газ в Черно море, заяви председателят на енергийната комисия Делян Добрев

04.09.2015 | 10:58 Автор: Мариета Иванова

Предизвикателна е обстановката на петролните пазари и това донякъде ограничава развитието на газовите проекти в страната, коментира пред БНТ бившият енергиен министър Делян Добрев, днес депутат от ГЕРБ и председател на енергийната комисия в Народното събрание.

Въпреки това обаче има заявен интерес към търга за избор на изпълнител на дейностите по проучване за природен газ и петрол в два блока в Черно море - „Силистар“ и „Терес“, каза той. Добрев допълни, че шест компании са закупили документите за участие в процедурата, но отказа да уточни имената на заинтересованите компании. До края на септември те трябва да подадат оферти за участие в търга, пише Investor.bg.

Добрев изрази надеждата, че и двата конкурса ще приключат успешно въпреки срива на цените на световните пазари.

Преди година цената на петрола беше над 115 долара за барел и петролните компании разполагаха с много средства за проучване на нови територии, припомни депутатът и допълни, че при ниската цена на петрола в момента (под 50 долара за барел), компаниите отлагат своите инвестиции.

И в момента България добива газ от Черно море – от находищата Галата и Калиакра, припомни още депутатът. Той посочи обаче, че количествата не са достатъчни – покриват едва около 10% от нуждите на България от суровината.

За сравнение, от находищата в Черно море Румъния напълно покрива потреблението си, което е 3-4 пъти по-голямо от това на България.

В един от най-перспективните блокове в българската акватория - „Хан Аспарух“ вече са направени подробни сеизмологични 2D и 3D проучвания и в средата на следващата година предстои да бъдат направени допълнителни проучвателни сондажи, които да докажат конкретни количества газ, посочи още Добрев.

Според него страната много се е забавила със старта на проучванията за природен газ – решението за проучване на дълбоката част на Черно море е взето едва през 2011 година. По тази причина и все още сме на етап проучване, а в Румъния вече добиват природен газ от Черно море.

Бившият енергиен министър припомни, че освен проучването, няколко години ще отнеме и вземането на окончателното инвестиционно решение за блока и инфраструктурата за транспортиране на добития газ.

Ако газ бъде открит в „Хан Аспарух“, държавата ще получава 30% от „приходите от този газ“ под формата на концесионни възнаграждения и по-ниска цена на газа, защото няма да има „огромни разходи за транспортиране“.

Това означава, че ползата от добива на първо място ще са „милиони приходи в бюджета“, които държавата може да харчи за каквото прецени. На второ място, по-ниската цена на газа ще е стимул за индустрията, както и ще се отрази и на битовите абонати – които потребяват директно газ и през цената на парното, обясни Добрев.

„Най-големият ефект е това, че ниската цена на газа ще стимулира индустрията, икономическия растеж на страната. Това се наблюдава в САЩ в последните няколко години“, допълни още бившият енергиен министър.

 

fallback
fallback