Ще бъде ли разделен Газпром?

Експерт прогнозира, че такова раздробяване ще се случи "до няколко години"

15.08.2015 | 11:59 Редактор:
Ще бъде ли разделен Газпром?
Ще бъде ли разделен Газпром?

Скаран с европейците, конкуриран в Русия, а сега и взет на мушка от САЩ - облаците се струпват над руския газов гигант Газпром до степен идеята за раздробяването му вече да не е чак толкова табу, пише Франс прес, цитиран от Investor.bg.

Според министерството на икономиката производственият обем на Газпром за тази година ще възлиза на 414 млрд. куб. м. Това е най-ниското равнище на продукция в постсъветско време за компанията, която ползва най-големите газови резерви в света.

Лошите новини за компанията се множат: от началото на юли са спрени доставките към Украйна, която е един от големите купувачи са синьо гориво, Европейската комисия (ЕК) съди Газпром за злоупотреба с доминиращо положение, а компанията губи пазарни дялове в Русия за сметка на конкурентите й, които разширяват присъствието си, отбелязва АФП.

Още по темата

Нов удар дойде от Вашингтон чрез дискретна публикация в официалния бюлетин на американската администрация, от която става ясно, че под удара на санкциите попада находището Южно-Киринское в руския Далечен изток. Това е проект на Газпром, който цели да постави основите на увеличаването на производството на втечнен природен газ на съседния остров Сахалин, а според пресата дори да доведе до размяна на активи с английско-холандската Шел. Находището е на голяма дълбочина и е под въпрос без наличието на чуждестранна технология.

Освен за Газпром това е лоша новина за Русия, защото разработването на втечнения природен газ е стратегическа цел с насоченост към азиатско-тихоокеанските пазари, отбелязва Валери Нестеров, анализатор от Сбербанк.

Газпром отдавна се опитва да се ориентира към Азия в обстановка на обтегнати отношения между Европейския съюз (ЕС) и компанията, която редовно е обвинявана, че действа повече съгласно геополитическите интереси на Москва, отколкото по търговската логика. Украинската криза само затвърди волята на всяка от двете страни да намали зависимостта си от другата, но никоя от двете не може без другата, отбелязва Франс прес.

Руската компания непрестанно повтаря, че търсенето на природен газ в Европа нараства, а руските ресурси остават най-достъпните и най-изгодни спрямо конкурентните проекти.

За Газпром износът за Европа, за който се очаква да нарасне тази година, продължава да носи комфортни печалби, които отбелязаха увеличение в първото тримесечие на тази година, въпреки спада в цените на енергоносителите.

Брюксел изглежда си прави оглушки и дори блокира руския проект за газопровод "Южен поток" към Южна Европа. В отговор Владимир Путин обяви друг газопровод, този път към Турция. Европейските страни, които получават газ през Украйна, ще трябва от 2019 г. да търсят нужния им руски газ от Турция.

Строителството на проекта "Турски поток” обаче се забави поради липса на окончателно споразумение с Анкара, което е малко вероятно да се договори преди новите избори в Турция. Според анализатора Михаил Корчомкин шансовете на този газопровод да стане действителност даже са "близки до нулата".

Критиците на Газпром смятат, че компанията е реагирала твърде късно на значителната еволюция на газовия пазар през последните години и се е вкопчила в дългосрочните си договори, свързани с цените на петрола.

Някои експерти смятат, че Русия има интерес да раздроби настоящия мастодонт на по-малки парчета, които да са по-ефикасни, по-бързо реагиращи и по-прозрачни. Конкурентите му гледат с добро око на евентуално ускоряване на либерализацията на газовия сектор, например петролната компания Роснефт, ръководена от влиятелния Игор Сечин. Според руската преса той е поискал от правителството да отвори повече газовия износ за конкуренцията и е предложил Газпром да се раздели на два компонента - за производство и транспорт.

Експертът Михаил Корчомкин предрича, че такова раздробяване ще се случи "до няколко години", отбелязва АФП.