fallback

Законодателни промени за отлагане на ценовия модел за тока, предлагат от Комисията за КЕВР

КЕВР е независима институция, но всички власти трябва да направят възможното за решаване на проблемите в енергетиката, коментира Димитър Главчев

22.06.2015 | 17:37 Автор: Мариета Иванова

Парламентарната комисията за наблюдение работата на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ ще изготви проекторешение за законодателни промени на извънредно заседание на 23 юни, предава БТА. Ден по-късно по време на заседанието на парламента като първа точка ще бъде изслушано ръководството на КЕВР и ще бъде разгледано и проекторешението на парламентарната комисия, обяви пред журналисти в парламента Димитър Главчев, заместник-председател на парламента от ГЕРБ след среща на представители на парламентарните политически сили с министъра на енергетиката Теменужка Петкова.

„Законодателните промени, които се очаква да предложи утре комисията за наблюдение на КЕВР, ще бъдат с цел отлагане на влизането в сила на ценовия модел“, обясни Главчев. Той подчерта, че КЕВР е независима институция, но за да се постигне най-добро възможно решение на проблемите в сектор енергетика е добре всички власти да работят в синхрон и всеки да направи всичко по силите си за постигане на най-добрия възможен ценови модел и за бизнеса и за потребителите.

Цената на тока зависи изцяло от КЕВР, каза и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. - „С промените в Закона за енергетиката Комисията се обособи независима от изпълнителната власт“, добави тя и подчерта, че няма никакво вмешателство в  работата на комисията. - „Това, което правителството може да направи и прави, е да определя политиките в сектор енергетика“, заяви тя.

„Проблемите в този сектор са много тежки и натрупвани с години, всеки ден генерира нов дефицит в НЕК, така че действията трябва да бъдат много бързи“, отбеляза Петкова. - „Много искаме наредбата за облекчаване на индустрията при плащане на добавката задължение към обществото да влезе в сила от 1 юли, но трябва да получим нотификация от ЕС, така че е добре да разполагаме с още време“, коментира министърът. Тя подчерта, че наредбата е изготвена много преди крайния шестмесечен срок от влизането в сила на промените в ЗЕ.

Министърът информира, че КЕВР вече е одобрила договора с ТЕЦ AES Марица Изток 1 за намаляване на цената за разполагаемост, остава да се доуточнят някои неща и по другия договор с Контур Глобал, както и всички банки кредиторки на централите да одобрят договорите, а междувременно ние работим за осигуряването на финансирането, така че НЕК да може да се издължи към централите.

От проверката на АДФИ във ВЕИ сектора пък ще зависи какви законодателни промени могат да се направят в тази област, коментира Петкова. Резултатите от проверката ще дадат пълната картина в този сектор, никой досега не е проверявал конкретните разходи за ВЕИ проектите, а инвестиционните разходи са основанието за определяне на преференциални цени за зелената енергия, каза Петкова.

В отговор на въпрос дали съкращаване на административни разходи в НЕК и БЕХ означава съкращаване на персонала, Петкова заяви, че това означава съкращаване на разходи за командировки, гориво, поддържане на автомобили и други подобни. Всяко от дружествата в енергетиката трябва да предложи конкретни мерки за оптимизация на разходите, каза Петкова.

fallback
fallback