fallback

България сред страните с най-голям ръст на разходите за труд в ЕС

Преди нас в класацията на Евростат се нареждат само Латвия и Румъния

18.06.2015 | 16:08 Автор: Мариета Иванова

България е сред лидерите по отношение на нарастването на разходите за труд в Европейския съюз (ЕС) за първото тримесечие на 2015 година в сравнение със същия период на миналата година, отчитайки ръст от 6,9%. Това сочат данните на Евростат, цитирани от Investor.bg. За същия период преди България са единствено Латвия (+7,3%) и Румъния (+7,1%).

Статистиката сочи още, че преди една година ръстът на разходите за труд в България е бил 3,2% на годишна база и 2,8% през последното тримесечие на 2014 година.

За сравнение, средните разходи за труд на час в еврозоната са се повишили с 2,2% през първото тримесечие на годишна база, а в целия ЕС - с 2,5%. През четвъртото тримесечие на 2014 г. ръстът на разходите за труд е бил 1,2% за Eврозоната и 1,5% за ЕС.

Двата основни компонента, които формират разходите за труд, са заплати и други разходи извън заплатите (обезщетения, болнични, осигуровки и т.н.). В ЕС заплащането на час се е повишило с 2,4%, докато останалите разходи са нараснали с 2,6% за първото тримесечие на 2015 г.

България обаче се различава от тази тенденция. Увеличението на заплатите в страната се е ускорило, достигайки 7,3% (спрямо 2,4% през първото тримесечие на 2014 г.), като по този показател заемаме първа позиция в сравнение с всички останали страни членки на ЕС. Разходите извън заплатите пък отчитат ръст от 5,0% и отново сме сред лидерите по този критерий.

Що се отнася до отделните сектори на икономиката, най-висок в рамките на ЕС е ръстът на разходите за труд в сферата на услугите с 2,7%, макар че с почти същите показатели е и индустрията – 2,6%. Строителният сектор идва едва на трето място с ръст от 1,8%.

И в това отношение България отново е на челните места, като дори води класацията по разходи на труд в сферата на услугите с ръст от 8,6%. Точно зад нас са Румъния (+7,5%) и Латвия (+6,8%). Словакия обаче е истински лидер в строителния сектор с голяма преднина от 11,1%. Латвия отново е на второ място с повишение от 7,6%, следвана от България със 7,1%. Най-слаб ръст у нас в сравнение с останалите сфери отбелязва индустрията с повишение от едва 5,6%.

Единствената страна членка на ЕС с отрицателно изменение на разходите за труд е Кипър. Страната отчита спад от -1,8% на общите разходи за труд на час, като най-слабо се представя в строителния сектор, където отбелязва понижение от -3,8% на заплащането на час.

 

fallback
fallback