Проблемът е, че кредиторите изглежда не са съгласни. Може би Европейската комисия е малко по-благосклонна, но останалите не са.
Ето, какво каза той за предложението, което му беше направено миналата вечер. Думите му са доста негативни, доста критични.
Той казва, че идеи да бъдат орязани социалните придобивки за пенсионерите с ниски доходи или пък вдигането на ДДС за електричество с десет процентни пункта не могат да са основа за дискусии.
Той наистина признава, че са доста близко до тази идея за първичния излишък.
Погледнете някои от тези цифри. Това е, което те очакват да имат през 2015.
Това са новите предложения на кредиторите. Около 1% през 2015.
В първоначалната програма имахме заложени 3%. 2016 те искат първичният излишък да достигне 2%. Предишната цел беше за 4,5%.
Така че виждате, че кредиторите са склонни на отстъпки поне по отношение на тази идея първичният бюджетен излишък да бъде понижен чувствително.
Въпросът е, какво ще направят с реформата на трудовия пазар, с ДДС и ако господин Ципрас казва – моите предложения са единствените реалистични, очевидно е защо господин Шойбле беше толкова негативен, толкова критичен и заяви, че не е постигнат особен напредък.
Те дори не говорят за един и същ документ. След като казах това, последният път, когато проверих курса на еврото тази сутрин, едно евро купуваше 1,12 долара.
Така че на пазара има известен оптимизъм, че някаква сделка ще бъде постигната.
Индексът на борсата в Атина се повиши с 4% вчера. Иан остана до късно вчера, той може да ни каже повече.
Нека да се обърнем към Иан, благодаря ти Ханс. Прехвърляме се към Брюксел. Иан, какво се опитва да постигне ЕС като покани Ципрас в Брюксел?
Иан Уисхарт: Както Ханс каза, часовникът тиктака. Гърция трябва да направи плащане към МВФ утре.
Те ще трябва да платят 1,6 милиарда евро през този месец. Така че време за губене няма.
Те трябва да седнат, да кажат точно къде са червените линии.
Комисията вече обяви, че те искат да са посредници между Гърция и по твърдолинейните страни от еврозоната като Германия.
Те искат да седнат с Ципрас, без да губят повече време. Те наистина се опитват да му кажат, къде има място за компромиси, но в момента неизглежда, че особено място за компромиси няма.
Иан, как ЕС оценяват преговорите между двете страни?
Иан Уисхарт: Честно казано не толкова добре, колкото Ципрас изглежда си мисли.
Те говорят за това, че е постигнат прогрес, за конструктивен диалог, за това, че са постигнали взаимно разбиране, къде са позициите на двете страни.
Тези разговори обаче продължават вече четири месеца, така че защо научават чак сега, какви са позициите на всяка страна?
По скоро става въпрос за това, което те неспоменават, а те определено не казват, че сделката е близо.
А именно това каза Ципрас. И ако се опитаме да разгадаем, какво си мислят в Европейската комисия, то определено е, че сделката все още е далеч.
Иан, какво ще се случи в такъв случай след това?
Иан Уисхарт: Те казват, че разговорите ще продължат интензивно и това означава технически разговори тук в Брюксел между финансовите експерти.
Това означава разговори на високо ниво, вероятно подобни на тези от миналата седмица между лидерите.
Това означава Ципрас да се върне отново тук. Те няма да пропилеят нито една възможност да се опитат да постигнат сделка.
Следващата планирана среща на финансовите министри е на 18 юни в Люксембург.
На там вървят нещата. И това е единствената възможност да се съберат всички около масата за преговори.
Но ще ви кажа, че според мен тогава ще е малко късно за постигането на сделка, която след това да бъде одобрена от националните парламенти преди края на месеца, когато изтича настоящата спасителната програма.
Така че наистина им трябва нещо на масата, с което всички да се съгласят още следващата седмица.