Фермерите могат да кандидатстват по схемата за инвестиции с цел директни доставки на храни, съобщава Investor.bg, позовавайки се на информация от Държавен фонд "Земеделие". Държавната помощ ще се прилага до 31 декември 2020 г., а бюджетът за целия период е 6 млн. лв. Заявления за кандидатстване ще се приемат до един месец преди крайния срок.
По схемата се финансира изграждането на малки търговски обекти във фермите, закупуване на млекомати за сурово мляко, основно търговско оборудване и мобилни хладилни витрини. Средства се отпускат и за директни доставки на сурово мляко, непреработен пчелен мед, яйца, малки количества месо от селскостопански птици и зайци, и за преработени храни от селскостопански животни.
Средствата се предоставят като капиталова субсидия за покриване на разходите. Максималният размер на финансовата помощ достига до 50% от приемливите разходи за инвестицията.
Инвестициите по схемата за директни доставки се осъществяват със собствени средства или с кредит, предоставен от ДФЗ. Срокът за изпълнението им е 9 месеца от датата на сключването на договора с Фонд „Земеделие”, ако не включват строително-монтажни дейности, или 18 месеца, когато се налага строителство. В случай, че стопаните предпочетат да финансират инвестициите си за директни доставки с кредит, пряко отпуснат от ДФЗ или чрез рефинансиране през търговска банка, те ще разполагат с 48 месеца за погасяването му.
Кредитите се отпускат при годишна лихва от 5% при пряко кредитиране от Фонд „Земеделие” и 7% при рефинансиране чрез търговска банка. Максималният им размер е до 100% от приемливите разходи според вида на директните доставки. Тоест, ако например разходът за реализиране на инвестиция е в размер на 1 000 лв., по схемата за директни доставки се финансират 50%, или 500 лв., а кредитът покрива останалите 500 лв., необходими за реализиране на инвестицията.