Университетите у нас ще бъдат разделени на изследователски и образователни. Това предвиждат промените в Закона за висшето образование, които представи министерството на образованието и науката.
Финансирането на висшите училища ще се концентрира в специалностите, които се изискват от бизнеса и в тези, които са дефицитни, но необходими. Занапред субсидирането на университетите ще бъде все по-силно обвързано с качеството на образованието.
До 2018 година 50 на сто от финансирането на университетите ще бъде обвързано с качеството на предлаганото от тях обучение, а през 2020 година- 60 на сто.
Изследователските университети ще са тези, в които обучението е съчетано и с развиване на научна дейност. А преподавателите, които развиват научна дейност, ще получават и повече пари.
Поправките предвиждат премахването на ограничението пред висшите училища да обучават в платен прием само до 5% от капацитета на съответното професионално направление.
До 50% ще бъде намалено държавното финансиране за специалността икономика например. Като приоритетни ще бъде обявена инженерната специалност, а за защитени – редките филологии.
Независимо от проблемите в образованието, експертите все пак отчитат, че безработицата сред висшите е около 4-5 процента, но 50 процента от тях не работят по специалността си.