Брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 29% от началото на рецесията. Безработицата е 25%. 29% сред жените.
Тук има най-сериозната дефлация сред всички западни страни и определено в Европа. Обемът на вътрешната търговия се свива с 1,1%, докато безработицата сред младите хора достига 51%.
Тук имаме и най-сериозното свиване на заплатите в сравнение, с която и да е друга страна по света.
И сега чуваме, че ги притискат да върнат още пари. Все едно се опитвате да изстискате кръв от камък.
Това щеше да е следващият ми въпрос. Това, което ти описа, са факти произтичащи от икономическите данни. Какво Европейският съюз и официалните лица в Брюксел виждат, което хората в Гърция може би не разбират?
Дейвид Бланчфлауър: Наистина незнам. Изглежда те смятат, че могат да наложат изключително затегната фискална политика, която в момента е малко по-разхлабена.
Изключително затегната фискална политика, която изисква генериране на бюджетен излишък.
Изглежда не е ясно дали те наистина разбират, че икономиката не е в състояние да се справи с абсолютно нищо. Тук няма никакво възстановяване.
Според мен те неразбират, че рисковете да не бъде помогнато на Гърция ще се отразят по най-разнообразен начин върху рисковите премии на други активи.
Може би и гърците не разбират това, но какво е можело да се направи по време на Голямата депресия?
Трудно е да разберем, какво Тройката или МВФ наистина си представят, че могат да накарат гърците да направят.
Ти чу изявлението на Кристин Лагард днес в Международния валутен фонд. Тя се надява, че Гърция ще върне заема на МВФ. В това има ли някакъв смисъл, защо тя казва това?
Дейвид Бланчфлауър: Мисля, че в това наистина няма много смисъл. Съотношението на дълг към БВП в Гърция е около 175%.
Най-добрият аналог според мен е, ако си представите, че имате къща за 300 хиляди долара, която сте ипотекирали за 5 милиона и трябва да правите плащанията, при което те ви предлагат още пари, за да можете да плащате за тази къща, която не струва почти нищо.
И опасенията са, че ще фалирате. Мисля, че е доста интересен фактът, че тя не отрече, че Гърция е поискала разсрочване на плащанията.
Тя каза, че развита икономика никога не е искала подобно нещо. Но и никоя развита икономика не е била в подобна ситуация.
Мисля че е интересно, че тя каза, че лично е против подобно решение. Но всъщност тя трябваше да каже това.
Представете си, ако например дадена банка е пред фалит и отидете в централната банка и кажете - банката е пред фалит.
Какво ще кажат те – те ще кажат не, разбира се, това не е така. И това ще е пълна лъжа.
Аз донякъде бях изненадан от думите й, че тя лично е против подобна опция. Но също така трябва да кажем, защо трябва да й вярваме и моето подозрение е, че вероятно не трябва.