fallback

Румъния понижава ДДС на храните по-рано

Решението идва шест месеца преди планираното

08.04.2015 | 09:16 Автор: Мариета Иванова

Румъния ще намали данъка върху добавената стойност за храните шест месеца по-рано от планираното, като по-високите бюджетни приходи дават възможност за стимулиране на икономиката, заяви министър-председателят Виктор Понта, цитиран от Bloomberg.

Правителството в Букурещ одобри съкращаване на ставката от 24% на 9% процент от юни и планира да намали ДДС за нехранителните продукти до 20% от 1 януари, заяви Понта на 7 април в Букурещ, предава Investor.bg. След юнското понижение средната ставка по ДДС ще падне до около 17,5%, коментира той пред репортери.

"Прилагането на намалението към всички хранителни продукти и по цялата верига на дистрибуция прави данъкът по-лесен за управление", каза Понта. - "Това е изключително необходимо мярка, която ще бъде от полза както за богатите, така и за бедните, тъй като всички те ядат един и същи хляб."

Румъния се стреми да загърби едни от най-суровите мерки за икономии в ЕС, за да насърчи потреблението и да доближи покупателната способност до нивата, наблюдавани при по-богатите западни страни от ЕС.

След свиване на бюджетният дефицит до 1,8 процента от БВП през миналата година от 7,2% през 2009 г., правителството планира да въведе най-разхлабената фискална политика в ЕС до 2018 г., според Понта. Намаляването на ДДС за храните може да изяде 5 млрд. леи (1,2 милиарда долара) от бюджетните приходи на година, смята той.

Този ход ще доведе до годишен спад в потребителските цени, защото храната е с висока тежест в инфлационната кошница, заяви Богдан Олтяну, заместник-ръководител на централната банка.

Румъния има 16% плосък данък върху печалбите и доходите, които правителството планира да запази поне до края на 2019 г. в съответствие с проектозакон за планираните фискални промени, който в момента се обсъжда в парламента.

Инфлацията в страната е на рекордно ниското ниво от 0,4% през февруари. Икономическият растеж се забави до 2,7% годишно през четвъртото тримесечие от 3% през предходните три месеца.

По време на бизнес форум днес финансовият министър Владислав Горанов се обяви категорично против намаляването на ДДС за храните. Той обясни, че диференцираният данък ще се администрира трудно и заяви, че държавна политика трябва да се прави през разхода, а не през прихода на бюджета. 20-процентната ставка може да бъде увеличена или намалена, но не и да бъде диференцирана, допълни той.

 

fallback
fallback