Тодор Николов: Държавата трудно ще намери начин да блокира сделката с LIC33
Когато сделката е между частни инвеститори, не е основателно да се искат гаранции, коментира финансистът
25.03.2015 | 12:20
Автор: Мариета Иванова
Държавата трудно ще намери механизъм за блокиране на сделката с LIC33, заяви в Сутрешният блок на Bulgaria On Air финансистът и бивш изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов.
LIC33 придоби контролираните от Цветан Василев дялове в БТК, НУРТС и "Фърст Диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и ГАРБ, а кабинетът обяви, че иска информация за произхода на средствата по сделката.
Тодоров уточни, че ако страна по една сделка е Агенцията за приватизация, такива механизми има, а ДАНС може да проучи капиталите, с които оперират инвеститорите и евентуално да не се даде съгласие. Когато обаче сделката е между двама частни инвеститори, не е основателно да се искат гаранции. Златната акция на държавата в БТК вече не е активна, припомни той.
Големият въпрос е каква е целта на държавата, която трудно ще намери механизъм за блокирането на сделката, допълни експертът. Според него е важно да има възможност финансисти с висок авторитет да участват в законодателните процеси и да се изясни накрая какво се е случило в КТБ.
Финансистът изтъкна, че LIC33 не е познат за инвестиционна общност инвеститор „и като че ли няма сериозни инвестиционни сделки“. По думите му основната цел на компанията изглежда е придобиването на контролирани от г-н Цветан Василев активи.
„Така, че това е един защитен ход от страна на г-н Василев да не позволи тези компании да бъдат овладени или от негови противници или от българската държава във връзка с покриване на задълженията на КТБ“, коментира Тодоров. Той подчерта, че случаят с LIC33 продължава финансовата война между бивши партньори. - „Целта на тази финансова война в началото беше овладяване на контрола в КТБ и контрол на компаниите, чиято покупка е финансирана от КТБ. По това нищо не се е променило“, заяви финансистът.
По думите му единственото позитивно нещо досега от случилото се около КТБ е, че не е допуснато дестабилизиране на банковата финансовата система. Той обаче подчерта, че това се дължи по-скоро на доброто състояние на банките, а не на институциите, които ги контролират.
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК