LIC33 купува дялове в БТК, Дунарит, Авионамс и НУРТС
Белгийският инвеститор Пиер Луврие отрича да е свързан със санкционирани от ЕС руски олигарси
24.03.2015 | 14:29
Автор: Георги Стоянов
Създадената специално за случая инвестиционна компания LIC33 ще придобие дял от 43% в БТК /известна с марката си „Виваком“/, както и дяловете на банкера Цветан Василев във военните заводи "Дунарит" и "Авионамс", НУРТС, пийпълметричната агенция "Гарб" и втория цифров мултиплекс „Фърст диджитал", който разпространява само сигнала на БНТ.
Още по темата
Това стана ясно от изявление на директора на компанията Пиер Луврие по време на пресконференция в София.
Припомняме, че преди седмица от LIC33 обявиха, че компанията ще поеме дългове на стойност 900 млн. евро на редица компании, като имената им не бяха изрично споменати. Годишната печалба на дружествата възлиза на около 180-200 млн. евро. 900-те млн. евро ще дойдат от инвестиционни банки и фондове, а не директно от LIC33, стана ясно още днес.
В БТК ще бъдат придобити 43 на сто от акциите, а в "Дунарит" и "Авионамс" - по около 91 процента. Освен това се предвижда "Виваком" и НУРТС да се обединят. Цената за всички придобивани компании е 1 евро (и поемане на дълговете).
Още по темата
Луврие е свързан с Русия благодарение на факта, че съпругата и дъщеря му са рускини. Като всеки нормален инвеститор и той е влагал пари и в Русия, но не е партньор с никого и работи сам. Това му помагало да прави каквото реши за добре, напълно прозрачно. Неговите партньори дори показаха пред камерите белгийския му паспорт, който поради факта, че е живял в Москва е издаден именно там.
На въпрос за връзките му с руски бизнесмени, които са в списъка със санкции на ЕС заради политиката на Русия в Украйна, Луврие заяви, че "не се интересува" от политика, и че занимава само с финанси. Той категорично отрече да има каквато и да било връзка с приближения до Путин олигарх Константин Малофеев.
Припомняме, че основният собственик и основател на LIC33 Пиер Луврие участва в борда на директорите на CFG Capital, със седалище в Балтимор, която на 13 ноември миналата година обяви партньорство с Marshal Capital, чийто основател е именно санкционираният от ЕС и САЩ руски олигарх Константин Малофеев.
Създаденият от CFG Capital и Marshal Capital общ инвестиционен фонд е в размер на 2 милиарда евро.
Луврие коментира, че "това лице"(Константин Малофеев) е искало да изглежда сякаш са партньори, но всъщност, че те нямат съвместни инвестиции.
"Той не може да ми бъде партньор", заяви Луврие. Той отказа да коментира слухове, че всъщност именно Малофеев стои зад настоящата сделка с активи на няколко дружества.
„Първата причина да дойдем в страната е, че имаме опит в развиващи се пазари, вкл. в Източна Европа“. Инвеститорите показват интерес за страната и са оптимистично настроени. Луврие се позова на последните изледвания, според които България е третата най-привлекателна страна в света по аутсорсинг.
„Първо ще направим оценка на дълговете, а след това ще проведем разговор как точно ще бъдат изплатени те“, добави Луврие. "Ще преструктурираме компаниите и ще ги оздравим", заяви още Луврие. Според него 900 милиона евро ще покрият всички дългове на "блокирания предишен инвеститор“, а „тези фирми ще станат европейски лидери".
„Финансовата ситуация във Виваком е добра, проблемите са другаде. Финансовите резултати на компанията са добри, а мениджмънтът е добре също. И петте компании са свършили добра работа и ние вярваме на техния мениджмънт“, заяви Брус Бауър, управляващ директор на компанията инвеститор. По думите му LIC33 не планира съкращения и ще инвестира само собствени средства с цел развитие.
„Инвестираме собствени средства, а като се справим със задълженията на тези дружества и постигнем предсказуемо състояние, ще мислим за реинвестииции в тях“, допълни той. По думите на Луврие новите собственици няма да правят съкращения сред общо 4500-те служители на всички компании.
Според него основната цел е да се постигне стабилност, като компанията ще се съобрази с всички регулаторни изисквания.
„За нас е важно всички заинтересовани страни, всички банки, да знаят, че структурата и стратегията ни са ясни“ заяви Луврие. В LIC33 единствен акционер е той, като няма външни инвестиции и каквито и да е външни акционери. Самият Луврие е категоричен, че влага собствени средства.
Луврие твърди, че е независим участник на пазара и не е свързан с местни или други групи. Засега не се е появявал в медиите, защото бизнесът му не го е изисквал, но сега го прави, защото става дума за публични компании.
Запознал се е с Цветан Василев благодарение на това, че съпругата на банкера учи в университет в Барселона, в който тя и Луврие имат общи познати. Василев и Луврие са се срещнали за първи път в началото на тази година.
„Не работим с Цветан Василев, просто купихме компанията от него“, добави той. „Не мога да коментирам случая с него, това е негов проблем. Обвиненията срещу него не са моя работа“.
От изявленията стана ясно, че досега инвеститорът не е водил разговори с представители на правителството, каквато е била обичайната практика на тези инвеститори. Все пак обаче Луврие вярва, че интересите на компанията съвпадат с интересите на кабинета - запазване на работните места, изплащане на задълженията и защита на частната собственост по европейските правила.
LIC33 се притежава от нейния председател, Пиер Луврие, белгийски инвеститор, участвал в операции в Русия начело на частната инвестиционна компания CFG Capital.
Напуснал е CFG Capital през ноември, според профила му в LinkеаIn, въпреки че остава директор на Rusgrain Holding.
Rusgran Holding/Русгрейн Холдинг – с управляваща компания Руссокое зерно ООО, заема водеща позиция на руския пазар на производство и преработка на селскостопанска продукция.
Представяме ви пълен запис на пресконференцията на LIC33: