Президентът на Сингапур Ли Куан Ю остави много здраво наследство: Тан

23.03.2015 | 12:20
Президентът на Сингапур Ли Куан Ю остави много здраво наследство: Тан

Президентът на Сингапур Ли Куан Ю остави много здраво наследство, каза вицепрезидентът на университета по политически науки Lee Kuan Yew School Кенет Тан в интервю за Хаслинда Амин в предаването на Bloomberg “Asia Edge” на 23 март 2015.


Сингапур се прощава с основателя на съвременната държава Ли Куан Ю, който почина на 91г.

Световните лидери отдават почит на Ли, който управлява малкия град-държава в Далечния Изток в продължение на 31г.

Президентът на САЩ Барак Обама описа Ли Куан Ю като "гигант на историята", чиито съвети са били търсени от други световни лидери.

Китайското външно министерство го нарече "изключително влиятелен държавник в Азия", а генералният секретар на ООН Бан Ки Мун каза, че е "дълбоко натъжен" от смъртта на Ли.

Националният траур в Сингапур ще завърши в неделя, 29 март. Дотогава тленните останки на президента на Сингапур ще бъдат положени за поклонение в парламента от 25 март.

Новината за смъртта на Ли бе съобщена от правителството. Според съобщението "той си отишъл тихо", в ранните часове на 23 март 2015 в болницата.

Президентът Ли бе приет в болница от няколко седмици с пневмония.

В емоционално обръщение по телевизията синът на Ли, премиерът на Сингапур, Ли Сиен Лунг каза:

"Той се бори за нашата независимост, изгради нация от нулата и ни накара да се гордеем, че сме сингапурци. Няма да видим друг човек като него".

Министърът на външните работи на Сингапур К. Шанмуган каза за ВВС, че за сингапурците Ли е бил като "Джордж вашингтон и Чърчил едновременно".

 

Наследството на Ли

  • - създаде силна и високообразована работна сила с отличен английски език, които привлякоха чужди инвеститори и направиха Сингапур производствен хъб
  • - започна програма за разчистване на гетата, индустриализация и борба с корупцията. Силен защитник на мултирасовото общество
  • - въведе строг контрол, включително върху пресата, в сила и днес
  • - несъгласните и политическите си опоненти държеше под пълен контрол. В парламента има само шест опозиционни депутати
  • - въведе телесни наказания, забрана да се дъвчи дъвка и се опитваше да сватосва най-блестящите умове в страната с цел създаване на умни бебета.

 

Ли твърдеше, че народите трябва да бъдат оформени от правителствата в нации.

 

За медиите - откъс от обръщение към Генералната асамблея на ООН в Хелзинки на 9 юни 1971:

"Каква роля искат хората и правителствата в новите страни да имат медиите? Медиите могат да помогнат да се представят сегашните проблеми на Сингапур като просто и ясно обяснят как могат да се решат.

Най-важното - ние искаме медиите да засилват, не да подценяват културните ценности и социални връзки, предавани в нашите училища".

 

За ролята на държавата - реч на националния празник през 1986, цитирана от Straits Times:

"Често ме обвиняват в намеса в личния живот на гражданите. Да, ако не го правех, ако не бях го направил, нямаше днес да сме тук.

И без никакво угризение казвам, че нямаше да сме тук, нямаше да имаме икономически прогрес, ако не бяхме се намесили в много лични неща - кой е вашият съсед, как живеете, вдигате ли шум, на какъв език говорите. Ние решаваме кое е правилно".

 

Коментар от Сингапур на Кенет Пол Тан, вицепрезидент университет Lee Luan Yew за Хаслинда Амин в студиото на Bloomberg TV

В момента предизвикателството е да се изгради нова левица.

Точно така. Той остави много голямо наследство, много силна основа.

Икономически Сингапур е глобален град.

Той изгради нацията.

Изгради общността, мултирасовото общество.

Всичко това са основите на сингапурското общество и града-държава.

Това са много  силни основи, на които следващото поколение не само лидери на Сингапур, но хората могат да градят нов живот, за подобряват живота.

 

Но дали е основата, правилната основа за следващите 50г.?

Може и да не е точно правилната основа за следващите 50г.

В момента имаме не само по-добър град и по-добра икономика, но и по-зряла политическа система, по-зряла политическа култура.

Това означава, че има много повече разнообразие в гледните точки за бъдещето на страната.

Силните основи са правителствената система, която работи, която може да работи при различни мнения и позиции, перспективи.

Трябва да го има, за да имаме процъфтяваща и по-плуралистична политическа култура.

 

Още по темата

Значи авторитарното управление, за което говореше Ли Куан Ю вече няма да е проблем?

Силното правителство определено е в основата на успеха на Сингапур.

Аз вярвам, че ще продължим да имаме силни институции. Такива, които могат ефективно да прилагат политиките, да дават резултати.

Но системата, в която се генерират идеи, в която е включен изборът, трябва да съдържа широка извадка от сингапурци, произлизащи от много по-разнообразни слоеве на обществото.

Смятам, че това не бива да е авторитарна система, а силна; правителство, което може да приеме разнообразие от мнения, които не непременно отразяват официалното.

 

Очаквате ли силна опозиция?

Очаквам опозицията да се появи по-ясно сега. Това може да се очаква в по-зряло, демократично общество. Надявам се да имаме силна опозиция.

Така можем да се превърнем в страна, която експериментира с алтернативни идеи.

В много отношеня опозицията може да играе важна роля, като при кара да ревизираме някои от постулатите, приемани за вечни.

Това, предполагам, е един от негативите на успешна страна като нашата - ние твърде много започнахме да разчитаме на методите на миналото.

Силната опозиция според мен ще ни помогне да погледнем отново как правим нещата и вероятно да се сетим за по-добър начин.

 

Външният свят често гледа на Сингапур като на общество със строги правила. Съобщават за наказанията, които се налагат като бой с пръчка и смъртна присъда. Възприемането на Сингапур ще се променили ли?

По един интересен начин Сингапур никога не е бил едноизмерен.

Може би има карикатурна представа за строги правила, но винаги е имало цветни течения в обществото. Някой път те са ъндърграунд течения, друг път - излизат на повърхността.

Дори и по времето на колониализма Сингапур е бил доста диво място.

Смятам, че този Сингапур, който искаме да видим с развитието на страната в глобален мащаб е този, в който подобни енергии са овладени в посока на креативност и иновации, щастие и привлекателност.

Но същевременно да живеем в общество и страна, които са безопасни, сигурни, мирни и успешни.