Група на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа е създадена днес на провеждащия се в столицата газов форум по инициатива на премиера Бойко Борисов, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Предвижда се тя да работи в две подгрупи - на политическо и на експертно ниво.
Групите ще работят по въпросите на газовата свързаност в региона, диверсификация на източниците на природен газ в дългосрочен план и сигурността на доставките.
Като основен приоритет участниците в Групата на високо равнище очертаха осигуряването на три различни източника на природен газ за Централна Европа.
Първата задача пред групата ще бъде изготвянето на преглед на търсенето и предлагането на природен газ в региона. Ще бъдат разгледани всички проекти от общ интерес, както и възможността за тяхното финансиране по плана Юнкер.
По думите на заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович, европейските страни трябва да покажат, че могат да работят заедно за постигане на по-добра свързаност помежду си.
Комисарят по въпросите на климата и енергетиката Мигел Канете подчерта, че за да се постигне независимост на региона, ключова роля има развитието на Южния газов коридор и свързването на Европа с него, разработването на местни находища в Черно море, както и развитието на терминалите за втечнен природен газ.
България, Гърция и Румъния постигнаха съгласие към Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа за стартиране и на подгрупа за изграждане на Вертикалния газов коридор, съобщават от Министерски съвет.
Българският енергиен министър Теменужка Петкова е поканила представителите на Румъния, Гърция и Унгария на първа среща за Вертикалния газов коридор към края на март в България. Очаква се Унгария да обяви решението си дали ще участва в подрупата.