Какво се случва в Швейцария
Коментар на Ханс Никълс за телевизия Bloomberg от Цюрих
16.01.2015 | 17:23
Автор: Георги Стоянов
Чухме много гласове от индустрията, които коментират това и нека признаем, анализаторите и пазара бяха напълно изненадани.
Ханс Никълс: И в това беше цялата идея. Томас Джордън, президентът на Швейцарската национална банка вчера каза, че изненадата е била ключов елемент.
Това обаче не се приема добре тук в Швейцария. Това е първата страница на Blick.
Има снимка на Томас Джордън, коментарът под която е: ‘На колене пред спекулантите’.
Още по темата
И това илюстрира настроението тук, не само в Швейцария, но също така и сред туристите.
На полета ми вчера пътувах с група скиори и около половината от разговорите в самолета бяха за това, как тяхната ваканция току що е поскъпнала с 20%.
Погледнете начина, по който франка поскъпна спрямо еврото вчера. Поскъпването в края на деня беше с 23%, след като поскъпна с 21% спрямо долара.
Forex Capital Markets са обработили сделки с франкове за 1,4 трилиона долара. Те казват, че индивидуални клиенти са изгубили 225 милиона долара.
Все още незнаем и това е ключов въпрос, който ще задаваме през следващите дни, каква е експозицията на банките.
Имаше търговия с евро и долари, имаше търговия с франкове и евро. Но погледнете и някои от валутите на развиващите се страни особено в Източна Европа.
Някои от тези валути поевтиняха с близо 20%. Ето какво каза Джордън на тази пресконференция вчера.
Той каза, че решението е било изненада за пазарите. Не може да вземете подобно решение по никакъв друг начин. Стигнахме до извода, че това не е устойчива политика.
Вероятно трябва да го разгледаме по два начина. Първо, какво се случва, когато говорим за валутните пазари и второ, какво се случва с швейцарската икономика.
Видяхме ABB, акциите там, всички те доста поевтиняха. Също искам да отбележа, ако ще ходите в Давос тази година, Jonny Walker син етикет в Belvédère струваше 36 евро преди два дни, а сега вече 41 евро.
Така че цените се повишиха. Разбира се, никой не би седнал в бар по това време, поне не и пред камерите.
Ще проверим какво си харчил, когато се прибереш Ханс. Нека обаче поставим това в контекст. Има големи моменти в историята на валутните пазари. Текила кризата през 1994, кризата с тайландския бат през 1997. Къде се нарежда сегашната история, като пропорция в исторически план.
Ханс Никълс: Манъс, определено тази история заслужава да влезе в учебниците. Това, което я откроява в случая, както ти спомена, от Текила кризата, е, че тогава имахме обезценяване на песото с 53%.
Тук обаче имаме поскъпване на франка. Единственият случай, в който откриваме прилика, беше хедж фонд кризата в Япония в края на 90-те.
Тогава японската йена поскъпна със 7%. Едно от нещата, които трябва да следим, това е цената на петрола и на бензина.
Това ще е сутрешната ми задача, да проверя дали бензиностанциите тук в Швейцария са коригирали цените си, за да калкулират поскъпването на франка.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК