Разговаряхте с някои от анализаторите, направили най-точните прогнози. Какво казаха те?
Майк Реган: Разговарях с хората с най-точните прогнози за годината досега. Тези прогнози бяха направени през януари.
Един от тях е Том Лий, който направи прогнозата си за JPMorgan, но оттогава е стартирал своя собствена компания, както и Джонатан Галъп от RBC.
И двамата прогнозираха, че до края на годината S&P500 ще достигне 2075 пункта.
Намираме се само на няколко пункта от тези нива. За сега те се въздържат от точна прогноза за новата година.
Те обаче разговаряха с нашия екип и се оказва, че и двамата са доста биче настроени за 2015. Те смятат, че ралито ще продължи.
Галъп казва, че наблюдаваме възстановяване на икономиката, което не е приключило.
Том Ли коментира от своя страна, че дори само инерцията на пазара е достатъчна, за да гарантира силния ръст до края на годината.
Фондови мениджъри се опитват да настигнат ралито. Те се опитват да се представят по-добре.
Много от тях изостават от пазара и за това сега са склонни да купуват.
Както спомена, S&P вече е спечелил 12%. Ако решите може да затворите баланса си още сега. NASDAQ пък е с 15% ръст. Ние не мислехме, че ще имаме двуцифрена възвращаемост през тази година. Така че Майк, специално в този период на годината, какво се случва обикновено, ако погледнем историята?
Майк Реган: От историческа гледна точка това е един страхотен месец за акциите. През последните 6 години ноември неизменно е приключвал с печалби, дори през 2008, след фалита на Lehman Brothers.
Средната печалба е над 2% - 2,2%. И дори, ако се върнем към 1900-та година, не зависимо, кой период вземете, примерно от 1990, това винаги е бил най-силният месец за S&P500.
От 1990 средната печалба е около 1,9%. Горе долу в три четвърти от случаите индексите приключват ноември на зелено.
За това има много причини. Хората получават бонуси в края на годината и инвестират част от тях.
Фондовите мениджъри обикновено оформят инвестиционните си портфейли за следващата година, политиката през декември навлиза в по-бавни коловози, геополитическото напрежение спада, така че обикновено това е добър месеца за акциите.
А какво ще кажете за петрола? Имам предвид това беше неочаквано, този спад, който наблюдавахме последната седмица, последния месец?
Майк Реган: Очевидно, спадът на цената на петрола като цяло се приема за добър знак за икономиката и потребителските акции.
Поевтиняването на петрола не беше толкова нелогично този път, защото енергийният сектор в страната очевидно нарасна много бързо през последните няколко години.
Въпросът всъщност беше, може ли това да има негативен ефект върху фондовия пазар.
Енергийните компании от S&P500 са в мечи пазар със спад от 20%. Останалата част от пазара обаче поддържа ралито.
Така че за сега, освен ако спадът на цената не се задълбочи още повече, нещата са стабилни.
Разбира се, има много непредвидими обстоятелства. Това може да предизвика сътресения на развиващите се пазари.
Има много енергийни компании, които имат експозиция там. Така потенциални опасности има, но за сега нещата изглеждат добре.
Съгласна съм, за сега акциите не са повлияни от това. Добре Майк, благодаря ти много. Майк Реган редактор за фондовите пазари на Bloomberg news.